HD elektro v.o.s.

HD elektro v.o.s. - servis výpočetní techniky
 


P O Z O R !                                                                                         P O Z O R !

Tento text byl sepsán někdy v roce 2000.
Prosím, berte jej tedy spíše jako historickou relikvii.
I když - řada věcí, o kterých se zde píše platí stále.

 A pokud máte zájem o aktuálnější texty, pak je zde pro vás naše

 PORADNA

JAK POSTUPOVAT PŘI VÝBĚRU HARDDISKU

***********************************************

Prosim, toto není vědecké pojednání ani disertační práce. Následující  řádky berte jenom jako stručnou informaci, vycházející z praktických zkušeností.

Já vás znám - stejně jste začali tím, že jste se podívali do ceníku. A to vás asi donutilo trochu víc se nad vším zamyslet. Protože například dnes (11.5.2000) je v ceníku celkem 148 modelů HDD. Samozřejmě část z nich je SCSI, další jsou 2,5" pro notebooky, ale i tak si musíte vybrat ze 73 modelů E-IDE disků.
    Navíc je tu malý problém - určitě tohle nečtete ten den, kdy jsem to napsal, ale možná za měsíc nebo třeba za rok potom. Už se dávno změnily počty modelů, kapacity harddisků i jejich ceny. A já, i když píšu rád, to prostě pořád přepisovat nemůžu. Tak se tedy budu snažit stanovit nějaké zásady (říkává se jim věčné pravdy) a vy si to zkusíte převést na vaši současnou situaci.

Harddisky si můžeme rozdělit na čtyři kategorie:

a) rozměr 2,5" - ty jsou určeny do notebooků a podobných zařízení. V normálním počítači se sice používat dají, ale protože jsou dražší, nemá to smysl. Samozřejmě, pokud je chcete právě do notebooku, pak je volba jasná a snadná - jde víceméně jen o to, kolik máte peněz a podle toho si zvolíte kapacitu - ono na trhu stejně příliš mnoho modelů není.

b) SCSI disky - pokračuji sice tak trochu od konce, ale berme to jako vylučovací metodu. SCSI disky jsou dražší a spousta uživatelů proto předpokládá, že také lepší. Pod slovem lepší si ale nic moc konkretního nepředstavují. Dochází to tak daleko, že např. (ne)jedna renomovaná firma montuje do dražších (např. grafických) sestav SCSI disky jako standartní vybavení.

V čem jsou tedy SCSI disky lepší   -    jsou rychlejší?  výkonnější? nebo proč vlastně mají vyšší cenu ???

Předně - jsou vždycky pomalejší.

Pokud jste z toho stále zmatenější, tak tedy:
    IDE disk bych přirovnal k osobnímu autu
E-IDE disk  ke sportovnímu autu
E-IDE disk U-ATA66-100-133 přímo k závodnímu autu
a SCSI je potom náklaďák či autobus.

    A v tom to celé spočívá. Pokud se potřebujete dostat z Brna do Prahy, vezmete si osobní auto. Když budete spěchat, vezmete si rychlé auto. Ale pokud vás bude víc, pojedete autobusem. Ten je sice pomalejší, má větší spotřebu, je dražší atd., ale 30-40lidí odveze najednou. Mnohem rychlejší osobní auto je sice dokáže vozit dvakrám rychleji, ale než je všechny odveze, bude muset tu cestu absolvovat 5x nebo třeba 10x, takže mu to bude trvat mnohem déle.
    U HDD je to stejné. SCSI formát je jako autobus nebo náklaďák - přijme serii požadavků na data (soubory), "cestou" po disku je posbírá, naloží a naráz v dávce přesune počítači pod nos - tady máš, dělej si s tím, co chceš. IDE disk "poběží" pro první soubor, strašně rychle jej přinese, ale už utíká pro druhý, třetí... V běžném počítači je to normální způsob práce, tam je IDE disk ideální - je rychlý. Ale IDE nemůžeme dost dobře použít u serveru. Tam probíhá práce zcela jinak - na server je připojena řada uživatelů a všichni stále vyžadují data. A zde je právě ideální SCSI disk-náklaďák: přijme požadavky, vyrazí pro náklad, nabere plnou korbu a doveze naráz uživatelům. Sice je pomalejší, ale "hromadnou dopravu" zvládá mnohem rychleji než jeho kamarád IDE.

(Pokud jste čekali vědečtější pojednání - grafy - vzorce atd., lituji, to musíte jinam)

Závěr aneb věčná pravda č.1:

HDD SCSI je ideální pro servery a podobné spec. mašiny s SCSI sběrnicí. 
V běžném počítači nepřinášejí žádné výhody, zbytečně stroj zdražují a v mnoha případech zpomalují (velmi účinně !!) práci.

Další podrobnosti o SCSI discích - Wide, Ultra, Ultra Wide a další - až někdy později nebo se přijďte zeptat a povykládáme si. Teď se budeme věnovat dalším (a hlavním) kategoriím:

c) IDE disky - dnes už vlastně všechny patří do kategie E-IDE nebo spíše E-IDE  U-ATA66-100-133. Prostě rychlost se stále zvyšuje a zvyšuje - a kapacita také, a dokonce ještě rychleji. Těchto disků najdete v ceníku nejvíce - k dnešnímu dni je jich tam 73.

Jakou vybrat kapacitu ?
Platí to, co všude u počítačů: nekupujete si to, co potřebujete (dnes), ale to, co budete potřebovat řekněme za dva roky. Schválně se podívejte do ceníku: dnes nejmenší disk (4GB) je za skoro stejnou cenu jako disk 6GB.  Ani disk 8GB není o mnoho dražší - cena se liší o stokoruny. Když se zamyslíte, uvědomíte si, že nárůst kapacity o 50-100% můžete mít prakticky zadarmo. A to je teprve začátek. Zatímco nejlevnější 4GB disk stojí cca 4000Kč, disk 8GB pořídíte za 4500 Kč a 13 GB za 5000 Kč. Ty další GB máte za tak nízkou cenu, že jsou pomalu zadarmo. Zkrátka - 2x větší disk není rozhodně 2x dražší. Dnešní optimální velikost disku je někde mezi 13-20GB a v době, kdy tohle budete číst, bude možná ještě někde výše.

Věčná pravda č.2:

Vybírejte disk s kapacitou někde uprostřed nabídky. Příliš malé disky vycházejí vlastně drahé (zkuste si spočítat cenu za 1GB !), největší disky v nabídce jsou naopak určeny jen těm nejnáročnějším.
Zkuste najít v ceníku místo, od kterého začínají ceny šplhat prudce nahoru - těsně pod ním je ta správná (nejekonomičtější) varianta.
Nebojte se, že je disk "moc velký" nebo že "na něj váš počítač nestačí" - naopak, za rok za dva vám bude určitě místo na disku chybět.

Ještě poslední drobnost - spíše odstrašující - řada firem nabízí "výhodné" nabídky levných disků (dnes s kapacitou 1-2GB). Nevěřte - nedejte se nachytat - výhodné je to jen pro toho prodávajícího, ne pro vás !!

Jaký vybrat model ?
    To už je horší - ideální je prohledat internet, najít si testy disků, prostudovat materiály, prostě stát se odborníkem. Nebo přijít k nám a nechat si poradit (což předpokládá, že nám budete důvěřovat).
    Obecně jen několik pravidel:
Otáčky disku: Větší otáčky (7200, 10000ot/min) znamenají na jedné straně rychlejší přístup k datům, na druhé straně vyšší poruchovost (= vyšší pravděpodobnost, že k poruše vůbec dojde) a nižší životnost disku.
Vyrovnávací paměť (cache - čti keš): Napřed princip - vy dáte disku požadavek, disk najede hlavičkou na správnou stopu, počká, až se plotny dotočí na požadované místo a data přečte. Tohle samozřejmě probíhá vždy (a obrovskou rychlostí). Vyrovnávací pamě» (cache) pracuje následovně: vy už máte data, pracujete s nimi, disk se točí dál a data se zatím ukládají do cache. Až je načtená celá stopa, přečte se ještě ta nad ní, pak ta pod ní - disk prostě (inteligentně) předvídá, co budete příště potřebovat. A až budete mít další požadavek, prvně se podívá, jestli náhodou už nemá data připravena v cache. Pokud ano, poskytne vám je okamžitě, bez čekání - a rychlost cache je nejméně o řád vyšší, než vlastní rychlost disku. A čím větší cache, tím větší pravděpodobnost, že ta "vaše" data jsou v ní už připravena. Takže:

Věčná pravda č.3:

Vybírejte disk s co největší vyrovnávací pamětí (cache), dnes o velikosti 2 nebo 4MB, zítra ...? Nezdržujte se čtením cen u disků s cache 256k nebo 512k (v našich cenících u nich není velikost cache udána). Velká cache ovlivní rychlost disku více, než jeho otáčky.

Nejlepší a nejvýkonnější volbou je samozřejmě disk s velkou kapacitou, velkými otáčkami a velkou cache - momentálně mám v počítači disk, který má 120GB, 7200 otáček, 8MB cache - pro mě optimální volba z hlediska výkonu a ceny.

Technologie disku: dnes používáme normu U-ATA66-100-133. Momentálně to nejvýkonnější, co je k dispozici. Disky, které najdete v cenících, tuhle normu splňují skoro všechny, ale to nestačí !! "Bordel-firmy" (takové ty, co se mi při myšlence na ně otevírá kudla v kapse) vám nainstalují do počítače disk U-ATA66, 100 nebo 133 a tvrdí, že je to hotovo. Ale aby disk jel opravdu na 66-133MHz, musí být splněny tři podmínky:
    - disk musí být U-ATA
    - kabel k disku musí být U-ATA (má dvojnásobný počet vodičů - 80) a navíc musí být i správně zapojen
    - a základní deska musí "umět" U-ATA - musí mít tento řadič integrovaný nebo musíte použít spec. řadič U-ATA, který se dá použít i do starších desek.
Pokud není jedna z těchto podmínek splněna, vše jede rychlostí nejpomalejšího článku. To znamená, že pokud dodavatel vašeho počítače ušetřil a použil jen starý - 40-ti žilový kabel (ono to přece stačí, že áno?), tak vám prostou výměnou tohoto kabelu urychlím diskové operace cca 4x!!! - a to už je opravdu poznat. Výjimečná situace? Vůbec ne, alespoň jednou týdně se mi taková mašina dostává na stůl.

Volba výrobní firmy: harddisky dnes vyrábí několik firem, některé lépe, některé hůře. Napsat, že firma XYZ vyrábí šmejdy, se nesmí. Takže tuhle informaci vám už raději poskytnu ústně.

To by tak asi bylo o discích všechno a myslím, že pro dnešek můžu končit.


Cože?!?  Vy se v tom ještě pořád nemůžete vyznat? Ale z toho si nic nedělejte - od toho jsem přece tady, abych vám poradil. A když se za mnou stavíte, slibuji vám, že pro vás vyberu přesně takové komponenty, jaké opravdu potřebujete a s jakými budete spokojeni. Protože já se snažím dávat svým zákazníkům

záruku na spokojenost

Známí i zákazníci si ze mně sice utahují, že si ode mně každý odnáší něco úplně jiného, než pro co původně přišel, ale to vůbec nevadí - důležité je, že zákazníci nejen odcházejí spokojeni, ale hlavně že se opět vracejí - ne kvůli reklamacím (i když i ty se občas vyskytnou, jako všude), ale pro další doplněk, pro spotřebák, pro radu nebo prostě jen tak - pokecat, dát si kafe nebo cigaretu ...
Takže ještě jednou si přečtěte tuhle stránku, zkontrolujte obsah peněženky, přesvědčte se, že k nám trefíte a už se na vás těším...

END

Bořivoj Volný 
Big Boss    


Domů do HD elektro
[Domů]