HD elektro v.o.s. HD elektro v.o.s.

Kdo jsme ?
Tentokrát něco o lidech

(případně o divoké zvěři)

    Uplynulo pár roků - a trochu se všechno změnilo...

 ...ale tohle se dočtete až na závěr

 

    Jak už jsem psal jinde, není nás mnoho. Vlastně - díky současné ekonomické krizi a souvisejícímu nedostatku peněz mezi lidmi bylo nutno firmu redukovat a tak jsme zůstali jen dva (+2). Takže ani představování nebude tak dlouho trvat. A protože ze všech nejlépe znám sám sebe, začnu trochu neskromně u své maličkosti.

    Jmenuji se Bořivoj Volný, jsem velkým šéfem firmy neboli BigBossem a přiznávám - slovo maličkost se k mé osobě příliš nehodí. Uznejte sami, že 140kg živé váhy prostě nelze přehlédnout. Díky tomu (a samozřejmě i svému věku) působím na zákazníky spíše uklidňujícím dojmem - něco jako pevný bod ve vesmíru, taková ta jistota, kterou všichni v životě hledají.

   Jako velkého šéfa si mě asi představujete v obleku a kravatě. Kravat mám sice dost, a pěkných, ale už roky je nenosím. Nikdo totiž neprodává košile, které bych dokázal na své býčí šíji dopnout - takže každou košili nosím jako rozhalenku a k tomu se kravata moc nehodí. A oblek nosím jen při mimořádné příležitosti - například tady vpravo při návratu z Invexu (a tam jdu služebně, takže je mou povinností reprezentovat). Takže na prodejně mě najdete spíše v "pracovním" - obvykle ve vestě s mnoha kapsami, do kterých se mi vejdou všechny tužky, šroubováky a další serepetičky, které při práci potřebuji.

 

  

  Počítače už "dělám" asi tak 40 roků. Pokud se vám snad zdá, že to ani není možné, že tenkrát ještě ani počítače neexistovaly - mohu vás ujistit že ano, ovšem byly to ještě počítače sálové, o kterých většina lidí už jen slyšela. Já na nich začínal jako operátor - což byla vlastně obsluha počítače. Zakládal jsem do snímačů děrné štítky a děrné pásky, do stojanů pásky magnetické a do dalších diskové svazky - což bylo asi něco jako střeva z dnešních harddisků, jen to mělo pomalu půl metru v průměru. Když byla všechna media tam, kde měla být - sedl jsem k psacímu stroji a začal s počítačem komunikovat. Žádný monitor - já napsal příkaz, počítač mi odpověděl a tak to pokračovalo celou směnu. Ale hlavně - pokud se to polámalo a přestalo fungovat - což se stalo několikrát za den - bylo potřeba diagnostikovat, kde je problém a koho k tomu zavolat, zda technika nebo programátora a dát mu samozřejmě vyčerpávající informace o problému, aby oprava proběhla co nejrychleji a dalo se opět pokračovat. Což byla vynikající průprava pro moje pozdější povolání - naučil jsem se zvládat a chápat všechny ty podrazy a kulišárny, co si na nás počítače vymýšlejí.


Pokud snad náhodou hledáte, co z toho je počítač - pak to všechno je (jeden) sálový počítač EC1021.
Tři skříně vlevo skrývají paměť a procesorovou jednotku (tedy - chcete-li - vlastní počítač), nicméně neoddělitelnou částí je pracoviště operátora - to je ta židle s psacím strojem (odtud se vše ovládá), za nimi vzadu vidíme stojany s diskovými mechanikami 
(každý disk měl 7,5MB), vpravo od nich jsou dva snímače děrných štítků a úplně vpředu vpravo stojí řádková tiskárna.
A pokud se vám toho zdá moc, tak tam ještě chybí stojany páskových jednotek (těch jsme měli na sále 6), také by tam mohl stát děrovač štítků, pár skříní s diskovými svazky a další skříně s páskovým archivem...
Dneska moc lituji, že mě tenkrát nenapadlo vyfotit ten náš sálový počítač (což byla sestava asi dvakrát větší než ta na téhle fotce).
Ale na mou omluvu nutno dodat, že mě nikdy nenapadlo, jak rychle tihle počítačoví dinosauři zmizí v propadlišti dějin..

    Později jsem se stal servisákem - měl jsem na starosti pár firem v Brně, kde jsem udržoval v chodu svůj příděl počítačů a mimoto jsem pomáhal šéfovi s jeho mašinkama, rozesetýma po celé Moravě a Čechách. Byly to doby, na které moc rád vzpomínám a až jednou bude dost času, tak o tom možná napíšu knížku. A můžete si být jisti, že se to bude číst docela dobře, protože tenkrát nebyla o dobrodružství nouze. Akorát mě spoustu věcí nikdo nebude věřit. Třeba to, jak jsme si to hasili se servisním vozem Škoda 105 v zimě přes Vysočinu a kilometr za náma se závějemi prokousávaly sněžné pluhy. Protože platilo - je kalamita, silnice jsou zasypané, auta ani vlaky nejezdí, ale servis NCR446 dojede vždycky včas !


Tak tohle je ta německá krasavice - NCR446 - kterých jsme měli pár desítek na starost.

       Po NCR přišla na řadu éra počítačů Consul 271x od tuzemské Zbrojovky.


Jak vidět, pojem kancelářský počítač tenkrát prezentoval počítač o rozměrech většího psacího stolu.

    Ale jak šel čas, počítače se stávaly stále menší a rychlejší (a co se týká závad - občas také zlomyslnější) a já se z technika stal postupně správcem počítačové sítě a zároveň obchodníkem a nakonec spolumajitelem firmy (a vlastně to všechno dohromady). Ale jedno mi doufám zůstalo - sice nevím, jestli se svýma kulhajícíma nohama dorazím vždy včas, ale rozhodně se snažím o to, aby se na nás mohli zákazníci vždycky spolehnout.

 

    Druhou polovinu - jak ve firmě, tak i v životě - tvoří Marcela Urbišová. Nejčastěji ji uvidíte za pokladnou a mnoho zákazníků to mate a považují ji jen za slečnu pokladní a ptají se jí: "Máte tady někoho zodpovědného? někoho kdo by mi mohl poradit?". A přitom jim vůbec nedochází, že mluvěj s majitelkou a ředitelkou firmy.

Tak jak to vlastně je? 
Před chvílí jsem říkal, že jsem velkým šéfem já, teď zase říkám, že je šéfovou Marcelka - tak jak je to vlastně doopravdy?
No je to hrozně jednoduchý - firmu máme napůl, já 50% - ona 50%.
A já jsem větším šéfem jen proto, že vážím zhruba tolik, jako dvě takové Marcelky :-)

    Z čehož vyplývá, že Marcelka má ve věcech rozhodování o firmě zcela stejný 50% hlas jako já. A navíc (což očekává málokdo) vám dokáže i poradit, a to i ve věcech zcela odborných. Rozhodně nepatří mezi ty šéfy, kteří o detailech provozu své firmy nemají ani tušení. Marcelka se sice občas vymlouvá, že je jenom ženská a že ty volty nebo ampéry stejně nikdy nepochopí, ale ve skutečnosti vám poradí při nákupu prakticky se vším - ať už to bude nákup počítačové konfekce nebo výběr celé počítačové sestavy. A u té sestavy máte i reálnou naději, že právě ona vám ji bude montovat. A že to po ní na závěr zkontroluji já? Samozřejmě, ona přece zase po mě kontroluje moji práci - ne že bychom si nevěřili, ale vždycky je lepší, když se na to po vás ještě někdo koukne, zda se na nic nezapomnělo.
   Ve spoustě věcí se od Marcelky můžete nejen nechat obsloužit, ale nechte si od ní taky poradit. Ať už je to ta počítačová konfekce (různé kábly, redukce, brašny na CD nebo na notebooky) ale samozřejmě i mikrofony, sluchátka, reproduktory, webové kamery, tiskárny, skenery, monitory atd. atd. A třeba při prodeji inkoustů to nechávám jedině na ní - protože v těch spoustách typů, modelů a náhradních provedení se vyloženě ztrácím a jen vrtím hlavou nad tím, jak se v tom Marcelka vyzná.
    Což oceňují hlavně ženský. Mnohá z nich se stydí za to, že neví přesně co má koupit a je pro ně vysvobozením, když se jich ujme jiná ženská a dokáže jim poradit a vysvětlit jim to. A příště už chtějí Marcelku rovnou - ona mi minule tak hezky poradila!
    S chlapama je to trochu horší - samozřejmě, většina jich je v pohodě, ale bohužel se najdou i tací, kterým vadí že by jim měla radit nebo je dokonce poučovat ženská. A nejen pak trvají na svém omylu, ale ještě se rozčilují, co jim to ta prodavačka povídá, když tomu přece jako ženská nemůže vůbec rozumět ! No nic, až bude někdy čas, tak ty největší perličky sepíšu, protože jaký nesmysly dovedou někteří pánové tvorstva vymyslet, nad tím prostě zůstává rozum stát.

  

     Tím končím s představováním lidí - ale na začátku jsem uváděl +2. A těmi dvěma navíc jsou naši psi.
    Vůdcem smečky je Ajda. Je to už druhá fenka v pořadí, která nám hlídá prodejnu (Benečka, která nám hlídala prodejnu od roku 2007 podlehla rakovině začátkem roku 2012) a já říkám rovnou, že dnes už si život na prodejně bez pejska neumím ani představit.
     Já vím, že se normálně pejsci mezi zaměstnance nepočítají, ale tohle je prostě výjimka. Ajda je členem party a rozhodně tu není jen proto, aby se celý den vyvalovala v pelíšku. Ajda hlídá a střeží prodejnu, ohlásí váš příchod, pokud budeme zrovna někde vzadu, bude kontrolovat, aby někdo ze zákazníků nešel za pult, kde nemá co pohledávat a stejně tak nemá ráda, když si zákazníci berou sami z regálu zboží - prostě udržuje tady pořádek. Většinou leží vzadu na dece nebo na schodech uprostřed prodejny, odkud má dobrý rozhled na všechno dění. Samozřejmě nespouští oči z Marcelky, protože jejím hlavním posláním je svou paničku střežit jako oko v hlavě. A když dlouho nikdo nejde a ona se nudí, jde ke dveřím a přes sklo sleduje (a někdy velmi hlasitě komentuje) všechno dění na ulici. 
Náš nebezpečný hlídač Ajda

     Nemusíte se bát, nikomu nic neudělá, ale je zbytečné snažit se ji hladit. Na to ona prostě není - hladit ji mohou její páníčci, ale od cizích to ráda nemá - to se může začít i zlobit doopravdy. Ona přece není žádný pejsek na hraní, ale hlídač na plný úvazek, je tady ve službě a na žádné kamarádšofty si nepotrpí !!
     A neberte si to osobně - s naším bývalým technikem Lukášem byla pohromadě asi měsíc, než mu dovolila aby na ni sáhnul ! Zato jakmile ho "přijala do smečky" tak už ho vždy vítala jako nepostradatelného člena smečky a velmi důrazně se dožadovala pravidelného přídělu hlazení a mazlení.
     Jo - a je tu ještě jedna výjimka ohledně hlazení - a tou jsou děti. Zatímco rodičům Ajda žádné pohlazení nedovolí, jejich dětem povolí naopak naprosto cokoliv. Takže pokud přijdete na prodejnu s dětmi, nemusíte mít strach - od pejsků jim zde žádné nebezpečí nehrozí. Naopak - máme dokonce zákazníka, který když má moc práce, tak si tu svoje malé kluky na hodinku nechá - a v péči pejsků jsou nejen v bezpečí, ale navíc se tu rozhodně nenudí.

Ajda kontroluje Matese    A pak tu máme ještě poslední přírůstek. Je to Mates, kterého náš technik Lukáš zdědil na jaře 2013. A protože ho neměl přes den kam dát, tak ho začal brát také na prodejnu.
    Mates je tříletý (2014) bílý pudl s šedivou hlavou a černými konečky uší - a rozhodně není žádný hlídač. Naopak - Mates je ochoten se kamarádit a mazlit s každým příchozím - a tak počítejte s tím, že se na vás okamžitě vrhne, stoupne si na zadní a nedá vám pokoj, dokud ho důkladně nepodrbete. Tedy hodně důkladně - on fakt nemá nikdy dost. Což ale nikomu nevadí - nejen pejskaři, ale i "normální" zákazníci si ho rádi pohladí, protože on je fakt mazel a má nádherně měkoučkou, hedvábnou srst, která si o to pohlazení přímo říká.
     Mates je hroznej neposeda, chviličku neposedí a nepostojí, pořád někde šmejdí - ale to naráželo od počátku na Ajdino nepochopení. Ajda je tu prostě doma a Mates je vetřelec. A kdyby se ten vetřelec jen potuloval po prodejně nebo si hrál se zákazníkama - ale on si chce hrát i s páníčkama. A to Ajda nesnáší - páníčci jsou prostě její a ona na ně žárlí. A tak dávala Matesovi pořádně do těla - a Mates se pak raději schovával někde pod stolem nebo ležel Lukášovi pod nohama (a riskoval zašlápnutí).

 

    Jenže pak od nás Lukáš odešel. A protože se ve své situaci (bydlení na ubytovně, 12-ti hodinové směny a k tomu čerstvý a navíc nečekaný přírůstek do rodiny) nemohl o Matýska starat, tak nám ho nechal a Matýsek tu s námi asi bude trávit zbytek svého života - což mu ostatně evidentně zcela vyhovuje.,. Samozřejmě, byl to pro něj i pro Ajdu velký zásah do života - Ajda ho na prodejně mírně řečeno "nemusela" a teď najednou ho má mít i doma !!! Ale všechno se vyřešilo až nečekaně snadno - o tom, jak se k nám Mates nastěhoval si můžete přečíst na Ajdiných stránkách. 
     A tak Mates přijal Ajdinu vůdčí roli ve smečce a naučil se ji poslouchat. Což mu nedalo ani tolik práce - sice mu trochu vadilo, že má on - pejsek - poslouchat fenku, ale na druhé straně i když jsou skoro stejně velcí, je mezi nimi rozdíl několika váhových kategorií. Ajda má tělo samý sval, je to poměrně mohutně stavěný pes, kdežto Mates je jen takový střízlík - velký chomáč chlupů a jinak kde nic tu nic. Prostě Ajda váží nejmíň dvakrát tolik, co Mates - což její autoritu velice podporuje.
     Ajda ho učí postupně to, co už sama umí - hlídat, poslouchat, žít ve městě. A už dnes je vidět, jak na něj dává stále pozor a nespouští ho z očí. 
     A když není Ajda na prodejně, Mates už zodpovědně zaujímá její místo a snaží se hlídat místo ní.
     A tak dnes máme dva psy, kteří si perfektně rozdělil svoji práci. Ajda slouží coby ochranka - hlídá prodejnu, dává na všechno pozor, hlásí nám příchod zákazníků, prostě udržuje tady pořádek.
     A Matýsek?
     No Matýsek si vzal na starost oblast Public Relations (Pí-áR)
- má na starosti styk se zákazníky, vítá je, mazlí se s nimi, hraje si s nimi, baví je. Jeho kožíšku s jemností ovečky se prostě nedá odolat - a tak Matýsek napomáhá k tomu, aby zákazníci na naši prodejnu jen tak nezapomněli. Což je činnost rozhodně záslužná a Matýsek si tak určitě svou porci do misky každý den zaslouží. A nejen to - stejně jako Ajda si zaslouží i to, aby mohl po příchodu domů vlítnout do mý postele, aby mu byl vyčesán kožíšek, aby šel s námi na velkou procházku, aby mi sedával na klíně nebo se choval v náručí - holt na všechny ty drobnosti, co jsou pro pejsky ještě důležitější než plná miska.

A rozloučím se opět s heslem

vaše problémy na naši hlavu.

Bořivoj Volný

Spolumajitel, ředitel - no zkrátka BigBoss    Uplynulo pár roků - a trochu se všechno změnilo.

Už nemáme prodejnu - zákazníků stále ubývalo (přecházeli postupně k počítačovým hypermarketům) a nakonec jsme prodejnu zrušili.
Zestárli jsme. Já šel do důchodu - a k tomu jsem si doma otevřel servis. Nejsem až tak závislý na počtu zákazníků (nemusím už financovat byt + prodejnu, náklady mi tak klesly na míň než polovinu) - pracovní dobu si mohu přizpůsobit svým potřebám a věku, navíc se ve své "domácí ordinaci" mohu zákazníkům lépe věnovat.

    Oba nás domácí servis neuživí - takže Marcelka musela jít pracovat a se servisem mi vypomáhá jenom ve volném čase.

    A pejsci? Matýsek už není - byl to takovej sympatickej rošťák, ale to jeho rošťáctví ho nakonec stálo život.
Takže nám zůstala Ajda, která je věrná a milující, navíc ve svém věku už rozumná a zodpovědná, jenom se tak trochu nudí. To víte - na prodejně měla "spoustu práce" - přece jen tam těch lidí chodilo mnohem víc, kdežto tady doma nemá Ajda většinou "do čeho píchnout".

     A tak pokud se ptáte - ne, nezapíchli jsme to, jen už nemáme výlohy a vitriny a regály a prakticky neprodáváme, ale pokud potřebujete naše servisní služby, tak jsme tady stále pro vás.

HD elektro v.o.s. - servis výpočetní techniky

tel.  530 342 542 mobil  775 524 130
servis@hd.czZáchrana dat

Zajistíme vám záchranu - obnovu - zálohování vašich dat ze všech běžných medií:
HDD z počítačů, notebooků i externí (USB)
flešky, paměťové karty do foťáků a mobilů
a dalších běžných i méně běžných datových nosičů

Jednak se záchranama dat zabýváme dýl,
než polovina z vás pobíhá po této planetě.

A také na záchrany vašich disků používáme nejmodernější jemné vysoce specializované nástroje

Používáme nejmodernější specializovanou techniku, specielně vyvinutou na tyto operace (ale občas se uchylujeme i k virguli, zaklínání a černé magii vůbec).

A hlavně - dokážeme zachránit data prakticky ze všech druhů datových nosičů.

 

 

Servis poskytujeme na naší domácí adrese:

Domažlická 2, Brno - Královo Pole
rožák Domažlická/Štefánikova

Trasa šaliny 1 a 6 – mezi zastávkami Šumavská a Kartouzská
a
zastávka autobusu 67 přímo před domem.
A autobus 68 má zastávku hned na protější straně ulice.

Pardon, omlouvám se, všechno je malinko jinak:

ZAČALI NÁM ROZKOPÁVAT ULICI A BUDE TO TRVAT DO SRPNA

Takže šaliny jezdí normálně, ale autobusy naší ulicí neprojíždějí vůbec (a tudíž tu ani nezastavují). Navíc - na naší ulici "zmizely" desítky parkovacích míst, takže i v celém okolí je teď parkujícími auty přeplněno.

Co s tím?

Pokud sem chcete přijet, zavolejte mi - a já vám podle aktuální situace zkusím něco poradit ...

Domažlická 2 - sídlo HD elektro servis výpočetní techniky

zvonek B. Volný, 2. patro

pracovní doba dle tel. domluvy
(optimálně zavolat cca 1/2hod předem pro případ, že
1. jsem šel nakoupit něco k večeři
2. zasahuji zrovna u jiného zákazníka
3. právě venčím naši Ajdu
abych se stačil zavčas vrátit a vy nemuseli zbytečně bušit čelem do dveří)


Potřebujete k nám něco poslat?
HDD na záchranu dat, notebook na opravu nebo něco jiného?
V tom případně doporučuji zásilkovnu
A její nejbližší pobočka (na kterou vidím téměř z okna) potom je
 

Z-BOX
U Červeného mlýna 1, 
Brno, Královo Pole 612 00
zásilky do 15kg

Pozor !
Velikost balíku max 50 x 50 x 50 cm
a raději ještě o trochu méně - jinak mi to z "organizačních důvodů"
zavezou někam ke všem čertům...
Prostě sem raději malé zásilky - rozhodně ne stolní počítač !!!

Tohle preferuji - tady se stavím když jdu nakupovat - a "otevřeno" je furt !!

nebo
(tohle mám sice trochu dál, ale "berou" všechno)
 

Vinotéka Tábor DEGUSTA
Brno, 602 00, Tábor 46d
 Identifikátor pobočky: 10211
zásilky do 15kg

nebo
 

"Jsi krásná usměj se"
Brno, 602 00, Hrnčířská 6
(galerie Sfinx)
 Identifikátor pobočky: 27682
zásilky do 15kg

A pro případ, že preferujete  balíkovnu


Brno AlzaBox Kaufland Ponava

Sportovní  594/21, 
Ponava, Brno, 612 00

je to zase BOX, takže opět platí
Pozor !
Velikost balíku max 50 x 50 x 50 cm
a raději ještě o trochu méně - jinak mi to z "organizačních důvodů"
zavezou někam ke všem čertům...
Prostě sem raději malé zásilky - rozhodně ne stolní počítač !!!

Tohle opět preferuji - i tady se stavím když jdu nakupovat - a "otevřeno" je furt !!

nebo
 

Brno-Ponava SAZKA Top Tabák
Štefánikova 95/24, 
Ponava, Brno, 602 00

nebo
 

Brno-Ponava Multi brend
Střední 624/36, 
Ponava, Brno, 612 00

 

Proč uvádím víc možností? no pro případ, že mají zrovna někde dovolenou nebo jsou přeplnění :-)

Nemůžete se k nám dovolat?

Opravy poškozených či zavirovaných počítačů, rekonstrukce, modernizace, počítače na zakázku

Umřel vám počítač?

Natáhl brka - zaklepal bačkorama - už ani neškytne?
A nepomáhá ani dejchání z úst do úst?

Potom je nejvyšší čas vzít ho k nám.


Máme k dispozici nejmodernější specializovanou techniku a určitě ho oživíme a postavíme na nohy.

Servis a opravy počítačů, notebooků
a další výpočetní techniky

 

Anebo - je nemocný ? nachlazený ?

Má horečku ? bolí ho hlava ? kašle a má rýmu ?

A možná je jen starý, líný a potřebuje něco na povzbuzení !!

Od toho jsme tady - léčit počítače je naše práce !

Anebo je zavirovaný?

Opravy poškozených či zavirovaných počítačů, rekonstrukce, modernizace, počítače na zakázku

Leze po něm samá breberka - malware, spyware, adware, ramsomware?

Vemte ho k nám !

My už ho vyléčíme !

My sme totiž vočkovaný a chráněný !!