HD elektro v.o.s.

Ukázka hardwarové retuše

Filmové scannery vám samozřejmě nasnímají přeně to, co na filmu opravdu je. Vy si to potom můžete prohlížet v poměrně velkém zvětšení. A ve stejném zvětšení si prohlížíte i to, co na snímku mít nechcete - prach, škrábance, otisky prstů.

Pokud tedy nechcete neúnosně šetřit a koupit za každou cenu to nejlevnější, doporučuji zvolit scanner se 4-paprskovým snímáním. Tyto scannery používají čtvrtý - infra paprsek, kterým si osahají negativ či diapozitiv po mechanické stránce a inteligentním způsobem vynechají to, co na snímek opravdu nepatří.

Nechci zde rozvíjet složitou teorii, myslím, že ukázka bude mnohem prospěšnější.

Ukázka neretušovaného snímku ... ... a to stejné sejmuto scannerem s hardwarovou retuší.

boren no clean.JPG (157755 bytes)  boren_clean.JPG (150794 bytes)

Zde je detail pravého horního rohu v originále ... ... a zde po zpracování inteligentním scannerem.

boren_detail_no_clean.jpg (32190 bytes)  boren_detailclean.jpg (25678 bytes)

Omlouvám se za kvalitu JPG - snímky jsou samozřejmě upraveny pro použití na internetu. Navíc původní diapozitivy byly skutečně ve velmi mizerné kvalitě. Horní snimky si doporučuji stáhnout do počítače a patřičně zvětšit, srovnání je doufám dostatečně průkazné.



Na další ukázce je velmi zaprášený snímek - prach byl do emulze úplně zažrán a bez poškození negativu jej nebylo možno odstranit. Výsledek myslím nepotřebuje komentář.

Další příklad HW retuše (109254 bytes)

Na těchto obrázcích je vyzvětšovaný výsek z diapozitivu, který takto zprasili už ve fotolaboratoři. Je zde nejen prach, ale i velké skvrny, které už dávají scanneru řádně zabrat. Přesto je výsledek použitelný.

Další příklad HW retuše - výřez (94254 bytes)


Tuto službu vám můžeme nabídnout i pro zpracování vašich starých či poškozených negativů a diapozitivů. Není to sice služba právě levná - rozhodně vás to přijde dráž než zpracování běžných fotek ve fotolabu - ale u starých či jinak nenahraditelných snímků se to rozhodně vyplatí.