HD elektro v.o.s.

Srovnání výsledků

levného scanneru s dianástavcem a filmového scanneru

Řada zákazníků si představuje, že všechny scannery dosahují stejných výsledků. Většina je přesvědčena o tom, že i nejlevnější scanner s dianástavcem zvládne zpracovat kinofilm podle jejich představ (zvláště když "papírové parametry" jsou stejné - 1200 nebo 2400dpi).
Proto zde nabízím srovnání toho, co dokáže běžný scanner s dianástavcem a co naopak můžete očekávat od dražšího provedení specializovaného filmového scanneru (úmyslně byl použit velmi jednoduchý a dnes už poněkud zastaralý Photosmart S20).
Myslím, že výsledky jsou naprosto jasné.

srovnani male.jpg (218654 bytes) srovnani male detail.jpg (169167 bytes)

Schválně, že ani nemusím říkat, který detail je ze stolního scanneru s dianástavcem a který z filmového scanneru ?

Pokud mě někdo podezřívá z toho, že jeden snímek je zpracován v lepším rozlišení - lituji, u obou bylo nastaveno stejné dpi. Jednoduše levné scannery neumějí tak kvalitně zaostřit a rozdíl je proto zcela markantní.

Takže - než se rozhodnete, pro určitý model, zajděte si napřed k nám se poradit - ta chvilka zdržení se vám určitě vyplatí.

A kdo si to chce prohlédnout ve velkém detailu nebo vytisknout, tady si můžete stáhnout snímek v plném rozlišení.Jako druhou ukázku si předvedeme

srovnání výsledků filmového scanneru s relativně levným scannerem EU3C FilmScan35 II

Co k tomuto scanneru říká jeho výrobce?

FilmScan35 II. je malý stolní skener, schopný pracovat s negativními i pozitivními předlohami na kinofilmu 35mm. Dodáván je se dvěma typy adaptérů - pro proužky o šesti filmových políčkách nebo čtyři diapozitivy v rámečku. Skener pracuje samostatně: obsahuje slot pro paměťové karty SD/MMC, na které snímky ukládá, a při propojení s počítačem slouží jako čtečka karet. Na interním náhledovém displeji může uživatel ihned zkontrolovat, jak bude finální snímek vypadat a případně provést některé obrazové korekce (otočení, převrácení apod.). Rovněž lze přímo ve skeneru spustit slideshow z uložených obrázků. Snímací jednotka s rozlišením 1800dpi poskytuje výstup v rozlišení 2560x1920, což je více než dostatečné pro tisk obrázků ve formátu A4! K dispozici je též interpolované rozlišení 3600 dpi.
Navíc zdarma fotoeditační program Zoner Photo Studio 11 XPRESS v hodnotě 799 Kč pro profesionální úpravy fotografií!
Snímací prvek:             1/1.8" 5 Mpix CMOS senzor
Objektiv:                       F = 2.0, 4-čočková skleněná optika
Zaostření:                     Fixfocus
Měření expozice:          automatické
Vyvážení barev:            automatické
Kvalita skenu:               1,800 dpi /3,600 dpi (softwarová interpolace)
Barevná hloubka:         10 bitů na každou barevnou složku
Metoda skenování:      Jednoprůběhové
Světelný zdroj:              Podsvícení (3 bílé LED diody)
Náhledový displej:        1,1" TFT LCD
Slot na paměťové karty: SD/MMC
Datové rozhraní:           USB 2.0
Napájení:                      USB port, síťový adaptér
Kompatibilita:                 Windows ME a vyšší, Mac OS X, Linux
Hmotnost:                     600 g
Rozměry:                      82x78x160 mm

Obsah balení:               adaptér pro kinofilm, adaptér pro diapozitivy, 
                                    štěteček, síťový adaptér

Jedná se tedy vlastně o jednoúčelový digitální fotoaparát, do kterého vložíte adaptér s diapozitivy nebo negativy,  vyfotíte a uložíte na SD kartu.

Obrovskou výhodou tohoto scanneru je jeho rychlost. Neměřil jsem to, ale 4 políčka filmu jsou zpracované zhruba během půl minuty, prostě to odsejpá. Bohužel, s kvalitou zpracování je to už horší. Samozřejmě nečekám, že se tak jednoduchý scanner vyrovná profesionálnímu zařízení s řádově rozdílnou cenou, nicméně srovnejte sami. Použil jsem snímek, který jsem zrcadlově otočil, aby bylo srovnání co nejsnadnější. Vlevo je výsledek z filmového scanneru ScanWit 2750i, vpravo z EU3C.

   Prvně bych chtěl zaměřit pozornost na barevné podání. Zatímco vlevo vidíme skály ozářené sluncem, porostlé bujnou a pestrou vegetací a omývané mořskými vlnami se stříbrnou pěnou, vpravo máme šedé nevýrazné skály, vegetaci lze jen tušit jakožto barevné skvrny a moře je matné a kalné. Vlevo obloha se zářivě bílými mraky, vpravo spíše situace před bouří. Všimněte si - spousta zákazníků říká, že nepotřebují žádnou profesionální kvalitu, ale v tomto případě nám levný scanner udělal z krásného letního dne jakési pošmourné počasí - a to potom budeme známé těžko přesvědčovat o tom, jaká to byla báječná dovolená.
   A co se týká ostrosti? Nejedná se zde o ukázky v plném rozlišení, přesto i v této zmenšenině vidíme nedostatky v ostrosti na pravé straně. Výrobce sice tvrdí, že při tak velkém rozlišení scanneru je možné tisknout výsledné obrázky i na formát A4 (což by normálně byla pravda), já ovšem tvrdím, že díky malé ostrosti bude problematický výsledek už při tisku na pohlednici. A v následující ukázce si můžete prohlédnout srovnání výřezů - tentokrát už ovšem v plném rozlišení. Výsledky myslím mluví samy za sebe.

   Co z toho všeho vyplývá? Jednak to, že 

samotné rozlišení scanneru ještě vůbec nic nevypovídá o výsledné kvalitě obrázků. 

A pak samozřejmě i to, že důležitá není jen ostrost, ale samozřejmě i barevné podání (a mimoto řada dalších vlastností, o kterých jsme zde nemluvili).
   A pokud i vy tvrdíte, že pro vaše potřeby stačí i "obyčejný" scanner, pak si prosím opět předešlé obrázky prohlédněte a zamyslete se nad tím, s jakou kvalitou jste ochotni se opravdu smířit nebo na jakou lepší kvalitu si raději připlatíte.