HD elektro v.o.s. Brno
zpět - na hlavní stránku
 HD elektro

 

HD elektro v.o.s. BRNO - Královo Pole
servis výpočetní techniky

Poradna
úvodní stránka

 

návrat na úvodní stránku  
Poradny

Monitory

Počítačové
konektory
Chlazení

Spolehlivost
životnost
servis

Co nakoupit

Chladiče a chlazení

Chlazení notebooků


    Chlazení notebooků patří dnes asi k tomu nejnáročnějšímu v počítačové branži. Proč? Možná si teď říkáte, že je celá řada náročnějších a složitějších situací, kdy je potřeba něco uchladit. Co tak třeba procesor, který má rozměr 3x3cm, hmotu několik gramů a přitom produkuje teplo o výkonu přes 100W. Nebo herní grafická karta - sice větší než ten procesor, ale její tepelný výkon může dosahovat klidně 200W nebo dokonce 400W. A co herní počítač, který je vybaven ATX zdrojem o výkonu 1000W - ten se snad uchladí snadno? A já to tady chci srovnávat s notebookem, který má pouhých několik wattů !
    Takže trochu od konce. ATX zdroj 1000W - to je jen ůdaj o jeho maximálním možném výkonu, jen málokdy takový zdroj "běží" na víc než 50%. A u běžných počítačů je tento nepoměr ještě větší - zatímco ATX zdroje s výkonem menším než 300W se prakticky nepoužívají a nejrozšířenější jsou ty 400W až 500W, pak spotřeba dnešních počítačů málokdy překračuje 100W - a nejsou výjímkou počítače se spotřebou 35W. Takže naše zdroječky běží běžně na nějakých 10% plánovaného výkonu.
    Supervýkonná grafická karta? Ta má zase v počítači dost místa na to, aby mohla být vybavena opravdu velkými ventilátory, které přebytečné teplo spolehlivě odvedou. A procesor? i jeho "boxovaná" varianta chladiče má lopatky ventilátoru s průměrem 8cm a pokud si připlatíte za větší, výkonnější (a také tišší) provedení, pak budete mít ventilátor s rozměrem 12cm - a tím už se chladí v pohodě.


Srovnání pro vaši představu:
To uprostřed - to je komplet chladicí systém notebooku.
Vlevo je běžná grafická karta z kancelářského počítače - nevyžaduje žádné zvláštní chlazení,
i tak je ale větší než celý ten chladicí systém z notebooku.
A vpravo vidíme chladič procesoru - zhruba to nejmenší provedení, jaké se používá.
A herní vybavení?
Vlevo vzadu je herní grafická karta - a vpravo základní deska vybavená solidním chladičem se 120mm ventilátorem.
Nic z toho by se samozřejmě do žádného notebooku nevešlo.
Takže - zapomeňte na existenci herních notebooků - skutečně výkonný HW by se v notebooku uchladit nedal.

 U notebooku je to ovšem něco zcela jiného. Předně - není pravda, že má notebook spotřebu jen několik wattů - naopak, zcela běžné jsou spotřeby 60W nebo 90W, u herních notebooků dokonce 120W, 150W i více. A to všechno v mnohem menším prostoru, než je skříň běžného počítače. Protože zatímco má počítač objem skříně asi tak 25 litrů, u notebooku je to snad desetina - asi tak 2 až 3 litry. čili srovnatelné množství tepla se produkuje v mnohem menším objemu a bude vyžadovat mnohem účinnější chlazení. Navíc všichni výrobci spolu soutěží, kdo dokáže nabídnout notebook menší (tenčí), lehčí, výkonnější a s větší výdrží na baterie.

    A pokud to chcete v číslech:
běžný nový domácí počítač        cca   50W        objem 25 litrů    t.j. 2W / litr    (tohle se uchladí "samo")
herní počítač                              cca 250W        objem 25 litrů        10W / litr    už potřebujeme dobré ventilátory
"normální" notebook                  cca    60W        objem  3 litry        20W / litr    a má na to stačit mrňavý 50mm větrák !!!
herní notebook                          cca  120W        objem  4 litry        30W / litr    a chlazení se stává opravdu kritické...


Ukázka notebooku. který je prakticky celý vyplněn akumulátorem - schválně - vidíte, kolik místa zbylo na maličký ventilátorek ?

    A tak v nitru notebooku zbývá stále méně místa na nějaké slušné chlazení. Ventilátor s průměrem lopatek 8cm nebo dokonce 12cm? Zapomeňte ! Budete rádi, když konstruktérovi zbylo místo na ventilátor s průměrem 50mm a tloušťkou 10mm. A všechno je napočítáno tak, aby to ten ventilátor tak akorát uchladil a ono to fungovalo. Jenže - zrovna dnes, když to píšu tak ze mně pot jenom leje, protože meteorologové slibují na dnešní den rekordní teploty, prý to vyleze až na 38°C. A myslíte, že konstruktér s takovým vedrem počítal? a počítal s tím, že se časem zhorší ložisko, ventilátor bude zpomalovat - a chlazení neutáhne? a co prach? toho je přece všude spousta. A každý počítač či notebook s aktivním chlazením (tedy ten, co se v něm točí ventilátor) funguje vlastně jako vysavač - profukuje skrz spoustu vzduchu a prach - ten bohužel zůstává uvnitř. A čím víc ho tam je, tím víc se na něm nachytá toho dalšího - až už žádný vzduch chladicím systémem neprochází.


  
Tento ventilátor v notebooku se už netočil. Šipky ukazují místa, kde byl vidět chuchvalec prachu a chlupů.
A na pravé fotce vidíme, co všechno se podařilo z prostoru mezi lopatkami ventilátoru vytáhnout.
Takže se ani nedivíme, že se to už netočilo.

    Následky? chlazení nefunguje, notebook se přehřívá a důsledkem toho se zpomaluje (pokud zafungují tepelné pojistky) nebo hajcuje stále víc, až se nakonec vypne úplně. Když si zkusíte změřit teplotu, dokážete např. na klávesnici v místě na procesorem (obvykle zhruba nad klávesami WERT) naměřit i přes 50°C - a to je teplota, při které je už psaní na klávesnici nepříjemné, dokonce bolestivé. Další teplé místo - výfuk teplého vzduchu z chladicí mřížky. Najdete obvykle na levé straně, ale může být i jinde. Když si tam dáte ruku - cítíte proud horkého vzduchu. A když si tam postavíte frťana nějakého dobrého pití (právě vychlazené v ledničce) tak je to po pár minutách pěkně horké pití, do kterého se vám rozhodně chtít nebude. A další horké místo? Zespoda notebooku, zhruba někde uprostřed. A tam to může být někdy tak horké, že na tom ruku fakt neudržíte. A když notebook zvednete,zjistíte že je pod ním horká celá deska stolu.

    Takže co s tím?

    Pokud už váš notebook skutečně "pálí", tak s ním rychle (k nám) do servisu. Jistě, šikovný kutil si to rozebere a vyčistí sám, ale opakovaně dostávám do ruky notebooky které majitel "jenom vyčistil" a ono to už teď nejde zapnout. Pokud je to nějaká starší šunka, jakou koupíte někde v bazaru za pár stovek, tak se to ještě snese. Ale znám případ, kdy takhle docela šikovnému mladíkovi po čistění umřel notebook sotva dva roky starý s pořizovací cenou nějakých 25 tisíc. A to by se pak fakt jeden vzteknul...
    Takže raději obětujte těch pár stovek a svěřte to někomu, kdo se tím živí a umí to.

    Pokud je váš notebook zatím v pořádku, tady je několik rad jak jeho spolehlivý provoz prodloužit.

1) Notebookem musí proudit vzduch.

    Obvykle spodní kryt (dno) má vybavený mřížkou či štěrbinami, kudy je vzduch ventilátorem nasáván a někde naboku nebo vzadu najdete výfukovou mřížku. Ani vstupní, ani výstupní otvory nesmí být samozřejmě ničím zakryty, jinak chlazení nefunguje.
    Kritické jsou právě ty vstupní otvory, které bývají zespodu. Aby jimi mohl notebook vzduch nasávat, musí být pod notebookem dostatečný prostor na proudění vzduchu - a to zabezpečují nožičky notebooku. Co - že tam žádné nemáte? že notebook leží přímo na stole? ale ne, nožičky tam jsou, jenom miniaturizované, tak jak je u notebooku všechno. Někdy mají 1-2mm výšku, jindy je to jen malý prolis spodního víka a nejhorší je, když jsou nožičky tvořeny malými gumovými špuntíky, které se bohužel časem odlepí, notebook opravdu dosedne spodkem přímo na stůl a chlazení je v háji.
    Když si notebook dobře prohlédnete, zjistíte že je pod ním asi tak milimetrová mezera, kterou proudí chladicí vzduch. Tato mezera je důležitá a musí tam být. Naopak, čím bude tato mezera větší, tím lepší bude chlazení.
    Mohu to sám nějak ovlivnit? Samozřejmě - můžu.
    Např. položím notebook na hodně tlustý, nejlépe vlněný chlupatý ubrus. Ubrus pěkně vyplní všechny nerovnosti a větrací otvory - a přes chladicí systém neprojde už ani molekula vzduchu.
    Aha - takže tak ne. Vařený notebook dnes z jídelníčku škrtáme...
    Jiná varianta - práce na pohovce, na posteli, na dece, na peřině... My přece máme peřinku rádi, je krásně teplá. Jenže pro notebook je to hrůza a pohroma. Bohužel dost podobná, jako když máme notebook na klíně, naše kalhoty na stehnech také spolehlivě ucpou větrací otvory...
    Takže zpátky na stromy - pardon - zpátky na stůl - na rovný, čistý a utřený stůl bez ubrusu. Pokud chceme mít notebook na klíně - doporučuji podložit nějakou rovnou deskou, tácem, knihou. A vůbec ze všeho nejlepší je zvýšit ty nožičky - klidně nalepit zespoda v zadní části notebooku dva gumové špuntíky cca 1-2cm vysoké a chlazení se zlepší až zázračně. Také se dají použít různé prodávané chladící podložky, ale k těm se ještě dostaneme.

2) Do notebooku se nemá dostávat prach

    Že notebooku nesvědčí tlustý ubrus nebo peřina, to už jsme si řekli. Ale je tu ještě jedna komplikace - z látek se uvolňují chlupy, z peřin prach a notebook to všechno nasává do svých útrob. Proto i před položením notebooku na rovnou desku stolu ji doporučuji napřed utřít. A stejně tak je dobré kontrolovat všechny zdroje prachu a nečistot v okolí. Při čistění totiž spolehlivě poznám, že se u vás doma například kouří (typický kuřácký dehet)


Výstupní mřížka zanesená prachem - zabarvení způsobuje dehet z cigaret.

nebo že je notebook používán v kuchyni (mastné výpary, které se v útrobách notebooku nalepí na všechno a na ně zase prach a tak dokola - a zkuste si to pak vyčistit !) - prostě notebook na vás nabonzuje, kde všude byl používán - tak se jej raději snažte před tím prachem uchránit.
    Někdy je to docela snadné - až zázračně se projeví, pokud stůl na který notebook pokládáme předtím utřeme prachovkou. A naopak - pokud notebook pokládáme všude možně, bez ohledu na množství prachu - tak se potom nesmíme divit.

A tady je pár ukázek, jakou paseku nadělá prach v notebooku.

3) ...a tak sáhneme k technickým pomůckám

    Princip je jednoduchý - usnadnit proudění vzduchu - hlavně pod notebookem a vůbec kolem něho. Nejlépe s použitím externího ventilátoru.

    Před časem jsem četl jakýsi velký test chladicích podložek. Páni redaktoři jich testovali asi 20 - od renomovaných firem a v cenách asi od 1tis. do 5tis. korun. A já nestačil zírat. Ty značkové podložky dostávaly trestné body za velkou hlučnost, za nedostatečné chlazení a za spousty nepromyšleností v konstrukci. Dvě třetiny těch podložek používaly 50mm či 60mm ventilátory - aby to stačilo uchladit notebook, tak jich bylo na podložce víc, obvykle 2 nebo 3. (čím menší rozměr, tím vyšší otáčky, kratší životnost a zároveň větší hluk - takže 3x50mm větráky obvykle vydávají docela protivný vřískot) - já ani nechtěl věřit, že se dají podložky takhle zmršit.

 

Podstavec pro pasivní chlazení.
V tomto případě velmi kvalitní - kovový - snese i hrubší zacházení.
Při správném vytvarování zaručuje lepší proudění vzduchu a tím pádem nižší teploty.
Obvykle dražší, ale jinak velmi dobrá volby.

Úžasné provedení - celá serie krásných svítících ventilátorů.
Jenom škoda, že více ventilátorů = větší hlučnost, větší poruchovost
a to podsvícení stejně nebude pod notebookem vidět.
Podobné chladiče jsou naprosto ideální do výlohy.
Pro skutečné používání rozhodně nedoporučuji.

A ten prostřední model ?
Sice značkový, masivní kovové provedení - až potud OK.
Ale proč tam konstruktér dal ty mrňavé ventilátory, to fakt nechápu. Díky nim slabší chlazení - a také menší životnost.
Takže tohle je právě ten případ, kdy se od značkového (a jinak kvalitního) chladiče nedají očekávat žádné zvláštní výsledky.
A ještě jedna výkrada:
Proč jsou ventilátory umístěny pod horním okrajem notebooku?
Možná, že to tak při návrhu chladiče "lépe vycházelo" - ale v těchto místech má notebook baterii (akumulátor) - a tam zase chlazení tak nezbytné není.
Co tedy chladit?
Horká místa (obvykle tam, kde je umístěn procesor) - případně "profukovat" větrací otvory - což má každý notebook někde jinde.
Ideální tedy je VELKOROZMĚROVÝ VENTILÁTOR (12-20CM) - v tom případě se rozhodně strefíme...

 

    No nevím. Prodávám hlavně neznačkové výrobky (zákazníci chtějí něco levného). Ceny se pohybují někde v rozmezí 300-800Kč u těch plastových a řekněme kolem tisícovky u těch kovových-hliníkových, které snesou i trochu surovější zacházení.
    Hlučnost? neměřil jsem, stačí mi, že prostě nejsou slyšet.
    Výkon? rozhodně dostatečný, při zapnutí podložky jde teplota notebooku rychle o několik stupňů dolů.
    Rozměry ventilátorů? nejmenší tak 80mm, ale běžně 100-120-140mm, někdy dokonce zdvojené, u luxusních verzí až 200mm. Díky tomu je výkon dostatečný, hluk neslyšitelný a životnost? no čím větší rozměr, tím větší životnost, to platí u ventilátorů obecně. Reklamace? zatím jedna - zákazník ulámal lopatky, aby jich tam nebylo tolik a pak vyžadoval výměnu za nový kus  :-(
    Všechny tyto ventilátory se napájejí z USB notebooku - při provozu na zdroj to samozřejmě nehraje roli a při provozu na baterii? jednak je spotřeba ventilátoru minimální a pokud tomu nevěříte - no tak klidně ventilátor vypněte, protože notebooky jsou obvykle nastaveny tak, že při provozu z baterie automaticky sníží výkon a přehřívání tím pádem nehrozí. A notebooku dělá dobře už to, že leží na podložce, která mu zaručuje dostatečné proudění vzduchu.

    A ještě jedna rada - ventilátor v notebooku je inteligentní - řídí svoje otáčky podle teploty, čím větší teplota, tím větší otáčky a tím více prachu. Naopak, pokud pustím ventilátor v podložce, bude notebook ochlazován zvenku, vnitřní ventilátor nebude mít důvod zvyšovat otáčky, pojede jen "na volnoběh" a dovnitř se dostane minimum prachu. Takže používání chladicí podložky pro vás znamená, že k nám budete chodit na čistění mnohem méně často.

A teď pár dalších ukázek chladicích podložek.
Začneme těmi pasivními.


Velmi pěkný kombinovaný model.
Hliníkové provedení zajišťuje dobrou odolnost i při nešetrném zacházení.
A nejenže solidně ochladí váš notebook, navíc ho můžete používat i jako stojánek pro tablet nebo mobil.
Takže - palec nahoru.

 
První model - víceméně prostý perforovaný plech. Jednoduchý, ale plně funkční. Druhý model - velmi kvalitní (a drahý) - ovšem vhodný jen pro toho, komu vyhovuje velmi nakloněná poloha notebooku.

    Jako další předvedu modely které slouží nejen jako chladič, ale zároveň i jako stoleček pod notebook. Pokud to někomu vyhovuje - proč ne. Ale já bych si to nevybral - bál bych se, že to převrátím a notebook spadne a rozbije se.
    A musíte počítat i s vyšší cenou - i několik tisíc.


Krásné stolečky - nemyslíte ? ale já se musím přiznat, že můj šálek čaje to vážně není.

 

    A teď pár modelů. které se mi líbí (a stejné či podobné u nás používáme):

 


Jednoduché, levné, plastové.
Možná mají kratší životnost (rozhodně nesnášejí hrubé zacházení - šlápnete na ně a ádié).
Ale jejich tichý ventilátor (v prvním případě 160mm, ve druhém 120mm) váš notebook spolehlivě ochladí.


Velmi silné (a nepříliš drahé) chladiče - super chlazení pomocí dvojice 11 až 14cm ventilátorů - zvládne i herní notebooky se spotřebou přes 120W. 
Dostatečně masivní, na spodním okraji zarážky, aby notebook nesklouzl, něco podobného obvykle používám při práci s notebooky zákazníků.


A konečně chladiče - řekněme - v luxusním masivním hliníkovém provedení, podsvícené, s velkými ventilátory cca 20cm. 
Tohle se hodí i jako solidní dárek - a obdarovaný ho bude roky používat k plné spokojenosti.

To be Continued



HD elektro v.o.s. - servis výpočetní techniky

tel.  530 342 542 mobil  775 524 130
servis@hd.cz



Záchrana dat

Zajistíme vám záchranu - obnovu - zálohování vašich dat ze všech běžných medií:
HDD z počítačů, notebooků i externí (USB)
flešky, paměťové karty do foťáků a mobilů
a dalších běžných i méně běžných datových nosičů

Jednak se záchranama dat zabýváme dýl,
než polovina z vás pobíhá po této planetě.

A také na záchrany vašich disků používáme nejmodernější jemné vysoce specializované nástroje

Používáme nejmodernější specializovanou techniku, specielně vyvinutou na tyto operace (ale občas se uchylujeme i k virguli, zaklínání a černé magii vůbec).

A hlavně - dokážeme zachránit data prakticky ze všech druhů datových nosičů.

 

 

Servis poskytujeme na naší domácí adrese:

Domažlická 2, Brno - Královo Pole
rožák Domažlická/Štefánikova

Trasa šaliny 1 a 6 – mezi zastávkami Šumavská a Kartouzská
a
zastávka autobusu 67 přímo před domem.
A autobus 68 má zastávku hned na protější straně ulice.

Domažlická 2 - sídlo HD elektro servis výpočetní techniky

zvonek B. Volný, 2. patro

pracovní doba dle tel. domluvy
(optimálně zavolat cca 1/2hod předem pro případ, že
1. jsem šel nakoupit něco k večeři
2. zasahuji zrovna u jiného zákazníka
3. právě venčím naši Ajdu
abych se stačil zavčas vrátit a vy nemuseli zbytečně bušit čelem do dveří)


Potřebujete k nám něco poslat?
HDD na záchranu dat, notebook na opravu nebo něco jiného?
V tom případně doporučuji zásilkovnu
A její nejbližší pobočka (na kterou vidím téměř z okna) potom je
 

Z-BOX
U Červeného mlýna 1, 
Brno, Královo Pole 612 00
zásilky do 15kg

Pozor !
Velikost balíku max 50 x 50 x 50 cm
a raději ještě o trochu méně - jinak mi to z "organizačních důvodů"
zavezou někam ke všem čertům...
Prostě sem raději malé zásilky - rozhodně ne stolní počítač !!!

Tohle preferuji - tady se stavím když jdu nakupovat - a "otevřeno" je furt !!

nebo
(tohle mám sice trochu dál, ale "berou" všechno)
 

Vinotéka Tábor DEGUSTA
Brno, 602 00, Tábor 46d
 Identifikátor pobočky: 10211
zásilky do 15kg

nebo
 

"Jsi krásná usměj se"
Brno, 602 00, Hrnčířská 6
(galerie Sfinx)
 Identifikátor pobočky: 27682
zásilky do 15kg

A pro případ, že preferujete  balíkovnu


Brno AlzaBox Kaufland Ponava

Sportovní  594/21, 
Ponava, Brno, 612 00

je to zase BOX, takže opět platí
Pozor !
Velikost balíku max 50 x 50 x 50 cm
a raději ještě o trochu méně - jinak mi to z "organizačních důvodů"
zavezou někam ke všem čertům...
Prostě sem raději malé zásilky - rozhodně ne stolní počítač !!!

Tohle preferuji - tady se stavím když jdu nakupovat - a "otevřeno" je furt !!

nebo
 

Brno-Ponava SAZKA Top Tabák
Štefánikova 95/24, 
Ponava, Brno, 602 00

nebo
 

Brno-Ponava Multi brend
Střední 624/36, 
Ponava, Brno, 612 00

 

Proč uvádím víc možností? no pro případ, že mají zrovna někde dovolenou nebo jsou přeplnění :-)

Nemůžete se k nám dovolat?

Opravy poškozených či zavirovaných počítačů, rekonstrukce, modernizace, počítače na zakázku

Umřel vám počítač?

Natáhl brka - zaklepal bačkorama - už ani neškytne?
A nepomáhá ani dejchání z úst do úst?

Potom je nejvyšší čas vzít ho k nám.


Máme k dispozici nejmodernější specializovanou techniku a určitě ho oživíme a postavíme na nohy.

Servis a opravy počítačů, notebooků
a další výpočetní techniky

 

Anebo - je nemocný ? nachlazený ?

Má horečku ? bolí ho hlava ? kašle a má rýmu ?

A možná je jen starý, líný a potřebuje něco na povzbuzení !!

Od toho jsme tady - léčit počítače je naše práce !

Anebo je zavirovaný?

Opravy poškozených či zavirovaných počítačů, rekonstrukce, modernizace, počítače na zakázku

Leze po něm samá breberka - malware, spyware, adware, ramsomware?

Vemte ho k nám !

My už ho vyléčíme !

My sme totiž vočkovaný a chráněný !!