HD elektro v.o.s. Brno
zpět - na hlavní stránku
 HD elektro

 

HD elektro v.o.s. BRNO - Královo Pole
servis výpočetní techniky

Poradna
úvodní stránka

 

návrat na úvodní stránku  
Poradny

Monitory

Počítačové
konektory
Chlazení

Spolehlivost
životnost
servis

Co nakoupit

Reklamace - a jak se z nich nezbláznit...

    Reklamace je záležitost, kterou nejspíš každý z nás zažil - a asi málokdo z toho byl nadšen. Někteří zákazníci dokážou o reklamacích vykládat úplné horory a nejen to - zdůrazňují jak to hrozně prožívali a hlavně - jak se pak z toho nerváku kdovíjak dlouho nedokázali vzpamatovat. A jsou přitom přesvědčení o tom  jak byl ten jejich zážitek výjimečný.

    A nebyl ?

    No - víte - račte si laskavě uvědomit, že na druhé straně pultu stál prodavač, který to s nimi řešil - a pro něj to taky nebyl žádný med. A za tím prvním reklamujícím zákazníkem přišel druhý a třetí a desátý a když chudák prodavač přišel večer domů, cítil se příšerně - třeštila mu hlava a navíc měl pocit že je tím největším mizerou na světě.
    Ptáte se proč ? no vždyť mu všichni celý den nadávali a uráželi ho a vůbec - umíte si představit, že něčím takovým budete procházet ? Ono koneckonců není ani nutné pracovat ve velkém marketu, kde vám chodí jedna reklamace za druhou. Úplně stačí, když pracujete v malém obchodě a vyskytne se vám nějaká reklamace jednou za čas - a i tak toho budete mít plný brejle a vaše situace bude nesrovnatelně horší než u zákazníka, který řeší možná dvě tři reklamace za život.

A protože je mi líto jak vás - zákazníků, tak i těch prodavačů - tak tady máte několik rad do života:

- pokud jdeme vyřizovat reklamaci, nechystáme se na to jako na rytířské klání

    Pokud se na to budeme připravovat jako do boje - pak z toho boj nejspíš bude. Možná že ten boj vyhrajete vy, možná protistrana. Ale pozor - z boje si můžeme přinést nejen šrámy, ale i nežádanou kořist - např. infarkt.
    Naopak - pokud zahájíme svoje tažení úsměvem, pozdravíme a proneseme něco na téma, jak je dnes venku hezky - můžeme se dočkat milého překvapení.

- před vlastním jednáním si připomeneme, že prodavač ten reklamovaný předmět ani vlastnoručně nevyrobil, ani jeho poruchu nezpůsobil z vrozené škodolibosti

    Jinýmy slovy - prodavač není váš nepřítel. Naopak, je v tom nevinně stejně jako vy. Místo nadávání prodavači si raději společně zanadávejte na výrobce. Ten to nejspíš opravdu zavinil a navíc - není přítomen, takže se nemůže bránit :-)

- nesnažte se před prodavačem prezentovat svoje znalosti ohledně zákaznických práv.

Pokud prodavač není úplné pako, pak všechny tyto zákony zná (a pravděpodobně lépe než vy) a pokud ho začnete poučovat, pak nejspíš směřujete k tomu rytířskému souboji - a to nechceme. Takže svoje právní znalosti si ponecháme až pro případ, že by to jednání "po dobrém" neprošlo (nicméně máte stále reálnou naději, že to po dobrém projde).

 

- snažte se prodavači jeho práci usnadnit - přineste s sebou nejen doklad o zaplacení, ale pokud máte k dispozici i původní obal a příslušenství

Jistě, já vím že vám musejí vzít reklamaci i bez toho obalu a že dokonce i ten paragon může být nahrazen vaším čestným prohlášením, že jste reklamovaný výrobek koupili právě v této prodejně. Ale tím komplikujete prodavači život (většinou zbytečně - krabice od výrobku je ještě doma v komoře a ten účet by chtěl jen chvilku hledání) a prodavač vám to nezůstane dlužnej - a opět směřujeme k rytířskému klání. Takže zpátky na stromy - a začínáme znovu, s úsměvem, paragonem i příslušenstvím.

 

- snažte se co nejpřesněji popsat reklamovanou závadu

"Ono to nefachčí" je lépe upřesnit např. "po chvilce se to samo vypne" nebo "nedá se to vůbec zapnout", "po pár minutách se to nadměrně hřeje" nebo "ozývají se z toho divné zvuky" apod. Nikdo od vás nevyžaduje přesnou diagnostiku, na druhé straně - žádné informace si nenechávejte pro sebe.
Ideální je, když můžete závadu přímo předvést. Čím přesněji a lépe reklamovaný problém popíšete/ukážete, tím větší naděje na úspěch.

- nesnažte se reklamovat nesmysly - zbytečně ztrácíte čas svůj i prodavačův

    Reklamace typu "ono je to zelené a manželka by raději modrou" je předem odsouzena k nezdaru. Já vím, stát se to může, ale v tom případě nepřicházejte s reklamací, ale s prosíkem. A pokud takto dojdete třeba hned druhý den po zakoupení, prodavač se třeba nad vámi ustrne (taky má manželku) a vymění vám to za jinou barvu. Ale POZOR - opravdu s prosíkem, nesnažte se tlačit prodavače do kouta a přesvědčovat ho, že je to jeho povinnost ! a jestli vám nevyhoví, tak máte strejčka na ministerstvu...
    Protože jeho povinnost to rozhodně není a vy tak můžete apelovat jen a pouze na jeho dobré srdce.
    Samozřejmě - nevyhovující barvu se nesnažte reklamovat např. po roce používání - podřený a pomlácený výrobek vám nikdo nevymění. Stejně tak je zbytečné vyžadovat vrácení peněz týden před koncem záruční lhůty s odůvodněním, že se jedná už o zastaralý výrobek a vy si raději koupíte zase něco novějšího.
    Podobní REKLAMANTI se totiž někde vyhazují i zavřenejma dveřma...

- smiřte se s tím, že vaše reklamace může být vyhodnocena jako neoprávněná.

 Já vím, náš zákon pojem neoprávněná reklamace jednoduše nezná - každý zákazník má na reklamaci nárok. Jenže dle mých zkušeností (čtvrt století jsem mimo servisu také prodával, tak o tom něco vím) je ve skutečnosti těch neoprávněných reklamací tak 60-80% (podle sortimentu). Značná část vzniká "mezi židlí a monitorem" - prostě rukama, nešikovností nebo neznalostí uživatele, hlavně také tím, že si ani nepřečetl návod.
    Zažil jsem i případ, kdy si zákazník koupil drahou periferii (25tis) k počítači a reklamoval její nefunkčnost. A nakonec se zjistilo, že ji s tím počítačem nijak nepropojil - jen ji položil vedle něj na stůl.
    Nebo řada lidí nakoupí komponenty na stavbu nového počítače - někdy podle hesla "stačí mi to nejlevnější", jindy naopak "chci to nejrychlejší". A vůbec se přitom nezabývají tím, že do základní desky pro AMD se nedá vložit procesor od Intelu či naopak. To co je pro odborníka samozřejmost řeší tito Neználkové nejsnadnějším způsobem - reklamací. A nemusím snad zdůrazňovat, že všechny jednotlivé komponenty jsou přitom OK.
    Ale pochopte - já se těmto lidem nesměju, informatika není jejich specializace, prostě umějí zase něco jiného, chce to zkrátka vysvětlit, kde se stala chyba - zprovozníme to, oddechneme si, že se vlastně nic nestalo, úsměv na obou stranách a reklamace je vyřízená - mnohdy bez papírování a hlavně bez složitého balení a odesílání k výrobci na druhý konec světa.
    No - a pak je tu ještě asi těch 5-10% vykuků, co někde na zařízení vyrobí závadu, přestřihnou nějaký drátek nebo opatrně aby to nebylo příliš vidět se zařízením třísknou o zem - a pak si těsně před koncem záruky nechávají vrátit peníze.
    A skutečné reklamace ? Minimum, většinou jsou to počty, které ani nestojí za řeč (pokud některému výrobci neujede ruka a nezačne chrlit zmetky ve velkém, ale o tom se pak obvykle dozvíte ve zprávách).

- pokud vám prodavač vysvětlil, že je výrobek vlastně v pořádku a poradil vám, jak jej správně používat - zkuste mu věřit. Předpokládejme totiž, že se v tom prodavač vyzná lépe než vy a že se s podobnou reklamací nesetkává poprvé.

    Já měl například dlouhodobou epidemii s reklamacemi mikrofonů. V rámci reklamací se mi jich vracela snad polovina - a já pokaždé zákazníkovi předváděl, že je mikrofon funkční. Jak je to možné? jednoduše - ve Widlích lze mikrofon "umlčet/zeslabit" na několika místech a pokud třebas na jedno z nich zapomenete, tak to holt nehraje.
    A vždycky stačilo jen projet všechna nastavení a "jak jste to udělal?"
No holt - kdo umí - umí. A za celé ty roky byl opravdu vadný jen jeden.

Co když mi prodavač zamítne reklamaci a já s tím nesouhlasím ?
kdo vlastně může o oprávněnosti reklamace rozhodnout ?

Podle zákona má na zamítnutí reklamace právo PRODEJCE - což bude pracovník prodejcem pověřený, tedy v reálu to bude asi ten prodavač, který s vámi reklamaci řešil.

Tak to ne ! s tím nesouhlasím ! nějakej kdovíjakej prodavač o tom přece nemůže rozhodovat. Tady musí být někdo nad ním, nějaká autorita, ke které se mohu odvolat !!!

Lituji - jak už jsem řekl - zákon to stanoví jasně -

o reklamaci rozhoduje výhradně PRODEJCE.

Tak to ne ! s tím fakt nesouhlasím ! copak to nejde vážně jinak ?

No - když to budeme brát do důsledků - můžete to dát k soudu.

No ještě že tak ! to jsem si oddechl ! a máte recht, k soudu to dám, tam to přece určitě vyhraju !

Pochybuju...

Jak pochybujete ? proč pochybujete ? soud mi přece musí dát za pravdu ?!!

Lituji - nemusí. Předně - ten prodejce se obvykle ve svém zboží vyzná a posoudit reklamaci zvládne často velmi rychle - určitě rychleji než ten soud. Soud vlastně nic zjišťovat nabude - to vy si seženete soudního znalce a necháte si od něj vypracovat odborný posudek. A ten si taky zaplatíte - pár tisíc, možná spíš desítek tisíc. A taky zaplatíte soudní poplatky. A ještě advokáta...

Ale to potom přece dostanu všechno zpátky...

Pokud vyhrajete - což není jisté, vlastně v to moc nevěřím, protože jak jsem říkal - prodejce obvykle svoje zboží zná a reklamaci dokáže posoudit celkem přesně. Navíc - ani v případě že vyhrajete nemusíte mít vyhráno. Rozsudek může být zakončen větou:

Žádná strana nemá nárok na úhradu nákladů soudního řízení...

Anebo dokonce naopak - vy prohrajete a budete muset zaplatit náklady protistraně - a to budou desetitisíce, navíc nezapomeňte, že firma si třeba na případ pozvala velmi drahou advokátní kancelář - a tisíce letí, ani nestačíte zírat. A k tomu si ještě připočtěte ty svoje náklady - no stovku vás ten špás asi stát bude...

No to je pěkný... Jasně, soudní mafie, navíc se ještě spolčili s tím podnikatelem...

Ale no tak, to přeháníte. Ostatně, vy jste se chtěl soudit, tak si teď nestěžujte. Já vám naopak radil:

- pokud jdeme vyřizovat reklamaci, nechystáme se na to jako na rytířské klání
naopak
- pokud zahájíme svoje tažení úsměvem, pozdravíme a proneseme něco na téma, jak je dnes venku hezky, případně jak to včera hrála Sparta - můžeme se dočkat milého překvapení.

§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§

A na závěr - například já se řídím pravidlem:

Vyreklamuji zákazníkovi všechno, co mi vyreklamuje můj dodavatel.

Jinými slovy - pokud vím, že některý dodavatel/výrobce automaticky vyreklamuje vše, co se mu pošle,
 pak ani já nebudu dělat zákazníkovi zbytečné problémy.
Ovšem tam, kde dodavatel pečlivě kontroluje dodržování příslušných podmínek,
pak budu tyto podmínky zcela stejně kontrolovat i já.

Obecně ale platí:
Žádný prodejce nemá zájem komplikovat zákazníkům život.
Vždyť každý nespokojený zákazník = špatná reklama.

 

-------------------------------------

    A ještě jedna dobrá rada:

Nereklamujte prkotiny !!

    Pod vidinou pár získaných korun ničíte zbytečně nervy sobě i protistraně. A nejen to - ztrácíte spoustu času, který máte na tomto světě vyměřen. Zkuste si místo toho raději říct:

Pohoda, klídek, tabáček...HD elektro v.o.s. - servis výpočetní techniky

tel.  530 342 542 mobil  775 524 130
servis@hd.czZáchrana dat

Zajistíme vám záchranu - obnovu - zálohování vašich dat ze všech běžných medií:
HDD z počítačů, notebooků i externí (USB)
flešky, paměťové karty do foťáků a mobilů
a dalších běžných i méně běžných datových nosičů

Jednak se záchranama dat zabýváme dýl,
než polovina z vás pobíhá po této planetě.

A také na záchrany vašich disků používáme nejmodernější jemné vysoce specializované nástroje

Používáme nejmodernější specializovanou techniku, specielně vyvinutou na tyto operace (ale občas se uchylujeme i k virguli, zaklínání a černé magii vůbec).

A hlavně - dokážeme zachránit data prakticky ze všech druhů datových nosičů.

 

 

Servis poskytujeme na naší domácí adrese:

Domažlická 2, Brno - Královo Pole
rožák Domažlická/Štefánikova

Trasa šaliny 1 a 6 – mezi zastávkami Šumavská a Kartouzská
a
zastávka autobusu 67 přímo před domem.
A autobus 68 má zastávku hned na protější straně ulice.

Pardon, omlouvám se, všechno je malinko jinak:

ZAČALI NÁM ROZKOPÁVAT ULICI A BUDE TO TRVAT DO SRPNA

Takže šaliny jezdí normálně, ale autobusy naší ulicí neprojíždějí vůbec (a tudíž tu ani nezastavují). Navíc - na naší ulici "zmizely" desítky parkovacích míst, takže i v celém okolí je teď parkujícími auty přeplněno.

Co s tím?

Pokud sem chcete přijet, zavolejte mi - a já vám podle aktuální situace zkusím něco poradit ...

Domažlická 2 - sídlo HD elektro servis výpočetní techniky

zvonek B. Volný, 2. patro

pracovní doba dle tel. domluvy
(optimálně zavolat cca 1/2hod předem pro případ, že
1. jsem šel nakoupit něco k večeři
2. zasahuji zrovna u jiného zákazníka
3. právě venčím naši Ajdu
abych se stačil zavčas vrátit a vy nemuseli zbytečně bušit čelem do dveří)


Potřebujete k nám něco poslat?
HDD na záchranu dat, notebook na opravu nebo něco jiného?
V tom případně doporučuji zásilkovnu
A její nejbližší pobočka (na kterou vidím téměř z okna) potom je
 

Z-BOX
U Červeného mlýna 1, 
Brno, Královo Pole 612 00
zásilky do 15kg

Pozor !
Velikost balíku max 50 x 50 x 50 cm
a raději ještě o trochu méně - jinak mi to z "organizačních důvodů"
zavezou někam ke všem čertům...
Prostě sem raději malé zásilky - rozhodně ne stolní počítač !!!

Tohle preferuji - tady se stavím když jdu nakupovat - a "otevřeno" je furt !!

nebo
(tohle mám sice trochu dál, ale "berou" všechno)
 

Vinotéka Tábor DEGUSTA
Brno, 602 00, Tábor 46d
 Identifikátor pobočky: 10211
zásilky do 15kg

nebo
 

"Jsi krásná usměj se"
Brno, 602 00, Hrnčířská 6
(galerie Sfinx)
 Identifikátor pobočky: 27682
zásilky do 15kg

A pro případ, že preferujete  balíkovnu


Brno AlzaBox Kaufland Ponava

Sportovní  594/21, 
Ponava, Brno, 612 00

je to zase BOX, takže opět platí
Pozor !
Velikost balíku max 50 x 50 x 50 cm
a raději ještě o trochu méně - jinak mi to z "organizačních důvodů"
zavezou někam ke všem čertům...
Prostě sem raději malé zásilky - rozhodně ne stolní počítač !!!

Tohle opět preferuji - i tady se stavím když jdu nakupovat - a "otevřeno" je furt !!

nebo
 

Brno-Ponava SAZKA Top Tabák
Štefánikova 95/24, 
Ponava, Brno, 602 00

nebo
 

Brno-Ponava Multi brend
Střední 624/36, 
Ponava, Brno, 612 00

 

Proč uvádím víc možností? no pro případ, že mají zrovna někde dovolenou nebo jsou přeplnění :-)

Nemůžete se k nám dovolat?

Opravy poškozených či zavirovaných počítačů, rekonstrukce, modernizace, počítače na zakázku

Umřel vám počítač?

Natáhl brka - zaklepal bačkorama - už ani neškytne?
A nepomáhá ani dejchání z úst do úst?

Potom je nejvyšší čas vzít ho k nám.


Máme k dispozici nejmodernější specializovanou techniku a určitě ho oživíme a postavíme na nohy.

Servis a opravy počítačů, notebooků
a další výpočetní techniky

 

Anebo - je nemocný ? nachlazený ?

Má horečku ? bolí ho hlava ? kašle a má rýmu ?

A možná je jen starý, líný a potřebuje něco na povzbuzení !!

Od toho jsme tady - léčit počítače je naše práce !

Anebo je zavirovaný?

Opravy poškozených či zavirovaných počítačů, rekonstrukce, modernizace, počítače na zakázku

Leze po něm samá breberka - malware, spyware, adware, ramsomware?

Vemte ho k nám !

My už ho vyléčíme !

My sme totiž vočkovaný a chráněný !!