HD elektro v.o.s.
Zpět

na hlavní stránku
HD elektro v.o.s.
BRNO - Královo Pole
775 524 130         Domažlická 2          servis@hd.cz
servis výpočetní techniky
 

návrat na úvodní stránku
Služby

návrat na úvodní stránku
Záchrana dat

Co všechno k nám můžete přinést na opravu?

   Počítače

     Provádíme veškeré opravy - počínaje výměnou vadných zdrojů a čistěním zanesených ventilátorů přes veškeré SW práce (odvirování, opravy operačních systémů, reinstalace atd.) až po modernizace či kompletní rekonstrukce.

      Pokud děláme velké rekonstrukce s nutností reinstalace či výměny HDD - pak vám přeneseme operační systém i data na nový disk, takže o žádná data či programy nepřijdete. 


   Notebooky

     Opravíme vám celkem cokoliv - u notebooku hraje ale podstatnou roli relativně vysoká cena náhradních dílů (vždy je nutno použít originál nebo přesnou náhradu od jiného výrobce, takže není možno vzít "nějaké" náhradní díly z jiného modelu, šuplíkové zásoby apod.). 
     Není problém s jednoduchými opravami - rozšíření paměti, výměna HDD nebo DVD mechaniky, oprava/výměna klávesnice apod. Tyto zásahy jsou snadné a snadné je také předběžné stanovení ceny. Doba opravy zde činí obvykle 1-2 dny (p
ři výměně klávesnice cca týden, při nedostupnosti náhradních dílů samozřejmě déle).
     Náročnější jsou opravy mechanického rázu - např. vylomený napájecí konektor, vylomené panty, prasklé kryty apod. Pokud jsou přitom zasaženy některé základní (
a drahé) díly (rám, zakladní deska apod.), pak je sice oprava možná celkem jednoduchou výměnou za nový díl - ale podobná oprava by byla neúnosně drahá a neekonomická. V tom případě jsme schopni provést opravu řekněme "modelářským" způsobem: např. v případě vylomeného napájecího konektoru se odstraní vylomená část základní desky, pro konektor se "vymodeluje" komůrka, pevně usazená do rámu - a výsledkem je provedení podstatně masivnější a odolnější, než byl původní konektor. Cenové srovnání: - oprava u firemního servisu (výměna celé desky) by přišla asi na 6-10tisíc, naše verze opravy konektoru vyjde asi na 1500Kč. Obdobně vychází cenová relace opravy vylomených pantů - zde je sice opravené místo jasně vidět, ale cena je zhruba poloviční až třetinová oproti výměně za nové originální díly (kryty, rám apod.)

    Do třetí skupiny bych zařadil nejnáročnější opravy, u kterých je výsledek předem problematický. O jaké opravy jde? Např.:

     stářím zničená (spálená, zkratovaná - prostě mrtvá) základní deska
     notebook politý tekutinou (
voda, limonáda, víno, pivo, čaj, káva, cola, burčák, slivovice - to vše už tady bylo
)
     notebook přejetý autem
     notebook, se kterým majitel usnul na balkoně a ono to jaksi sklouzlo - a hapala bác  :-(

Začnu od konce:
     - notebook padající z balkonu se bohužel opravit nedal - zbyly z něho opravdu jen střepy
     - notebook přejetý autem jsme měli zatím jen jednou - prasklý displej, šasi zkroucené do vrtule - ale pro majitele to dopadlo celkem dobře (
oprava u téměř nového modelu přišla asi na 40% původní ceny ). Ale prosím - raději notebooky autem nelikvidujte, je s tím fakt hodně práce.
     Velmi problematické jsou notebooky, do kterých natekla nějaká kapalina. Někdy půl láhve, jindy údajně "jenom pár kapiček". Výsledkem je ale téměř vždy "mrtvý" notebook a velmi náročná oprava. Štěstím je, když se oprava vyřeší prostou výměnou klávesnice a propájením několika spojů. Mnohdy ale veškeré snažení nepomůže a notebook zůstává ve stadiu mrtvoly. Přesto se ale můžeme pochlubit nejenom úspěšnými opravami notebooků, nad kterým už i ve značkovém servisu udělali kříž, ale i v celkovém skóre vedeme na body. Jen musíte dodržet jedno pravidlo - s politým notebookem k nám musíte ihned (nebo aspoň co nejdřív). Pokud naopak počkáte, zda notebook umře či ne (
obvykle za jeden až tři týdny) - tak potom už bývá opravdu pozdě.

    Konečně na závěr - notebooky se zničenou základní deskou. Výměna desky je obvykle velmi drahá - 6-10 (ale i 16) tisíc - a zákazníci do tak drahé opravy obvykle nejdou. V některých případech je však možná oprava desky - propájení, výměna chipů nebo jiných součástek apod. Pokud je tato varianta možná, vychází obvykle na necelou polovinu ceny základní desky.
    Je zde ještě jedna samostatná - a velmi problematická - kategorie, a to je poškození notebooků v kombinaci s jejich stářím. U notebooků starých několik let dochází hlavně ke stárnutí, tvrdnutí, křehnutí a praskání plastů. Vylamuji/vytrhávají se matičky, praskají přepážky a úchyty - a notebook kolikrát drží pohromadě jen silou vůle - což se  dá bohužel zjistit až při jeho rozebrání. Opětovné smontování může být velice problematické (
šroubky už není do čeho zašroubovat), vyžaduje to lepení, doslova modelařinu při náhradě rozpadlých částí, případně výměnu některých plastových dílů (které jsou zvláště u těchto starých modelů prakticky nesehnatelné). Sice chápu, že je v těchto případech zákazník nespokojen - ale není vždy opravdu v našich silách bojovat se zubem času - ostatně, že se jedná o starý výrobek, který má už svou životnost za sebou - na to upozorňujeme hned při převzetí.


A aby bylo jasný, že nekecám - rozdělám notebook a na stůl se mi z něj vysypou tyhle "drobečky" ulámaných plastů. Jak k tomu došlo? snadno, plast stářím ztvrdnul, zteřel, stal se křehkým a drobil se. Ono se řekne - tak to prostě zase smontujte, jak to bylo ! Jenže jediný způsob, jak to dát dohromady je všechny ty kousíčky nalepit tam kde původně byly (což znamená to místo napřed taky najít) - prostě modelařina, jinak to držet nebude.
Kdo tady říkal, že tohle byla jenom náhoda? Tak ještě jednou - totéž, jenom v černým:

.
Jo - a proč jsem na to neupozornil zákazníka předem?
No to je jasný - tu nadílku uvidím, teprve když notebook rozdělám !


 

Takže - pokud máte polámaný notebook, přineste ho prostě k nám.
Díky zkušenostem dokážeme odhadnout, zda je oprava možná a na kolik asi přijde.
A u těch problematických kusů to holt uvidím, až když to rozdělám, takový je život.
A detaily zakázky pak upřesníme po telefonu.
Vždy však musíme notebook vidět ! a osahat si ho !
Jen u těch "historických" kusů - prosím, buďte realisté a spíše považujte za zázrak, když se oprava podaří.

 

   Monitory

     Opravitelné je vše - jde jen o to, za jakou cenu. Když si uvědomíme dnešní nízkou cenu monitorů a relativně vysokou cenu práce - pak oprava která zabere dejme tomu 3 -4 hodiny (což zase není tak moc - demontáž a montáž, diagnostika, proměřování, pájení atd.) by se ještě zaplatit dala, ale pokud připočteme cenu náhradních dílů (které se často ani nedají sehnat) tak se často dostáváme přes 50% ceny nového monitoru - a přitom získáme sice opravený, ale starý monitor. Spousta oprav se proto jeví jako neefektivní. Prosím, zapamatujte si naše doporučení:

I když vám předem neslíbím, že se oprava podaří
přesto k nám vadný monitor přineste dřív, než ho rovnou vyhodíte k popelnici
 - třeba právě u vašeho monitoru bude oprava snadná a rentabilní.
(A vyhodit ho pak můžete vždycky).
Cenu opravy (
částku, kterou jste ochotni zaplatit) se snažte stanovit rozumně.
Varianta -
no, maximálně tak do stovky - je evidentní nesmysl, za to vám neopraví nikdo nic.
Nejlépe - nechte si poradit od nás - my už máme přehled, co je a co není reálné a dokážeme vám poradit rozumnou cenovou hranici odpovídající stáří a stavu vašeho zařízení.

  

   Tiskárny

     Situace podobná jako u monitorů - relativně nízká cena (novou tiskárnu koupíte už za tisícovku i míň) a tak se většinou náročnější oprava nevyplatí. Přesto platí to co u monitorů:

Vadnou tiskárnu k nám přineste dřív, než ji rovnou vyhodíte k popelnici
 - třeba právě u té vaší bude oprava snadná a rentabilní.
(A vyhodit ji pak můžete vždycky).

     Právě u tiskáren se velmi často stává, že zdánlivě vážná závada  (netiskne a netiskne) je zaviněna jen nějakou prkotinou, která se opraví během chvilky. A naopak - zdánlivě jednoduchá záležitost (nejde zapnout - to bude asi pojistka!) obvykle třeba u Canonek znamená ve většině případů odpálenou celou elektroniku a tím pádem neopravitelné zařízení.
     A samozřejmě - vždy se vyplácí (
i větší oprava) u dražší tiskárny nebo třeba u laserovky, pro kterou máte již dopředu zakoupeny drahé tonery za několik tisíc. Opět - nechte si poradit od nás.

  

   Ostatní zařízení

     Těch je spousta - zdroje (adaptery) k notebooku, modemy, switche, grafické karty se zadřenými ventilátory, sluchátka s přerušenými kábly (občas je překouše pejsek, kočička, křeček, morče, domácí králík či papoušek - to všechno už tady bylo), projektory, reproduktory, skenery a já nevím co ještě. Výjimečně se podíváme i na TV nebo HiFi zařízení (i když tohle není náš hlavní sortiment). A občas nám stará babička přinese nefungující zapalovač k plynovýmu sporáku, historickou žehličku, která začla stávkovat nebo letitou kalkulačku, která upadla na zem...
     Prostě - neodmítneme nikoho - a znáte to: za zeptání nic nedáte, takže se klidně stavte.


HD elektro v.o.s. - servis výpočetní techniky

tel. - 530 342 542                                              mobil servis 775 524 130
servis@hd.cz

Domažlická 2, Brno - Královo Pole
2. patro