HD elektro v.o.s. HD elektro v.o.s.

Něco z historie

Nejsme rozhodně žádná začínající firma

(jen naše prodejna doposud trochu voní novotou …)

    Historie firmy sahá až do roku 1992. Tenkrát jeden státní podnik na severu Moravy získal v rámci privatizace nového majitele a události dostaly spád: nový majitel měl smysl pro podnikání a rozhodl se získaný podnik maximálně zhodnotit. Stroje se odvezly do šrotu - a byly jich tuny a tuny - a za kilo železného šrotu máme ... a když to vynásobíme těmi tunami ... prostě nějaká koruna se utržila. Pak se zbouraly budovy a cihly se prodaly jako stavební materiál. A zbylý pozemek ? No ten se přece rozprodal na stavební parcely ! Ještě něco ? ne, to by bylo asi tak všechno. Vlastně ještě pár stovek zaměstnanců, ale o ty se novodobý podnikatel nestaral, už dávno odešel privatizovat někam jinam.

    A tak se na dlažbě ocitli i dva čerství nezaměstnaní:

 pánové Vladimír Hrabec a Petr Durec

Uživit se potřebovali, práce nikde v okolí nebyla a tak si založili vlastní firmu

HD elektro v.o.s.  

Z ušetřených peněz nakoupili přívěsný vozík, nějaké ty žebříky, vrtačky a další nářadí, zapřáhli to všechno za starý VW a vyrazili po vlastech moravských a českých dělat tu práci, kterou uměli – instalovat telefonní ústředny, natahovat telefonní sítě a později i sítě počítačové.

    O životě podnikatelů dnes díky televizi panují poněkud zkreslené představy. Proto mi dnes těžko někdo uvěří, že tito dva “podnikatelé a majitelé firmy” trávili týdny a měsíce na cestách po všech možných stavbách a při pracovní době “od nevidím do nevidím” a sedmidenním pracovním týdnu si sami sobě vypláceli úžasnou mzdu 5 000Kč měsíčně. A že to tak dokonce vydrželi několik let, nad tím už kroutím hlavou i já sám. Nicméně výsledek se postupně dostavil a někteří zákazníci si po čase všimli téhle miniparty, na kterou byl spoleh a jejíž práce mluvila sama za sebe. Takže počítačové sítě – vlastnoručně realizované dvojicí H+D a jejich spolupracovníky můžete dnes najít například v těchto (a mnoha dalších) budovách:

Ferona.JPG (28312 bytes)   Motokov.JPG (101690 bytes)   Obchodní soud.JPG (31380 bytes)

V pořadí zleva: Ferona a.s. Brno, budova MOTOKOVU Praha a Obchodní soud v Brně.

Masarykův onkologický ústav na Žlutém kopci

Na posledním obrázku možná poznáte Masarykův onkologický ústav (MOÚ) v Brně na Žlutém kopci, ve kterém našla po dlouhou dobu sídlo brněnská část naší firmy.

    Právě prosíťování MOÚ změnilo celou historii firmy. Začalo to tak, že jsem 1. října 1993 nastoupil do MOÚ jako správce (dosud neexistující) počítačové sítě, v listopadu zahájila firma HD elektro její realizaci a zároveň se vybíral dodavatel na počítače, v prosinci se počítače nakoupily a přesně na Silvestra odpoledne dodala firma HD elektro monitory. Ráno na Nový rok 1994 byla počítačová síť v provozu.

    Zlom způsobily právě ty monitory. Prostě ústav zjistil, že od HD elektro může nakoupit lépe a levněji než od jiných dodavatelů. Že tahle firma dokáže odlišovat poctivý obchod od kšeftování za vysoké ceny. A tak začala HD elektro obchodovat s výpočetní technikou. Samozřejmě, dodávky Šumperk – Brno se staly velmi brzy problematické vzhledem k velké vzdálenosti. Takže koncem roku 1994 jsem se stal společníkem firmy a v Brně vznikla pobočka zaměřená výhradně na výpočetní techniku.

    Naše sídlo bylo v té době právě v areálu MOÚ. Celé roky bylo hlavní náplní naší práce starat se o počítače a síť ústavu. Samozřejmě, stále více rostl počet i ostatních zákazníků a tak jsme se na jaře roku 2000 rozhodli otevřít prodejnu v Brně-Žabovřeskách, na Chládkové 5, kam v krátké době celá brněnská pobočka přesídlila.

Dnes už bývalá prodejna HD elektro na Chládkové ulici
Takhle vypadala naše první prodejna - a tady je ještě pár dalších záběrů...

    Důležitý zlom v historii firmy je rok 2000-2002, od kterého firma HD elektro v.o.s. přechází zcela do Brna a v Šumperku dále pokračuje původní firma pod novou hlavičkou HD elektro CZ s.r.o . Jistě, jedná se jen o papírovou záležitost - firma byla oficielně rozdělena na dvě části, nadále ovšem zůstávají přátelské vztahy a úzká spolupráce.

    Proč uvádím "zlom" - a přitom období roků 2000-2002? No to je jednoduché - dohoda ve firmě byla poměrně jednoduchou záležitostí, navíc jsme se k tomu chystali už delší dobu. Bohužel, jednoduchou záležitostí to nebylo pro Obchodní soud, kterému zpracování tak složité transakce trvalo plné dva roky. Například každého čtvrt roku jsem byl upomínán, že již nemají v ruce moje Potvrzení o bezůhonnosti v platném provedení (tento dokument měl "životnost" pouhé 3 měsíce). Takže jsem byl nucen vždy znovu a znovu žádat v Praze o nové potvrzení, že mě za poslední 3 měsíce neuvrhli do kriminálu a toto potvrzení doručit na Obchodní soud (totéž i ostatní spolumajitelé). No a když po dvou letech Obchodní soud svou práci zdárně dokončil (stačilo prostě opsat jednu stránku, kterou jsme v roce 2000 na soud doručili - a to prosím ve zcela perfektním provedení, zpracováno specializovanou právnickou kanceláří !!), bylo všechno ještě v horším stavu než původně - adresy popletené, jako vlastník uveden někdo, kdo z firmy již definitivně odešel a neměl s firmou nadále nic společného, sídlo firmy nebylo již ani v Šumperku ani v Brně, nýbrž kdesi v Tramtárii - prostě člověk se mohl na vlastní oči přesvědčit, jak funguje ten ÚŘEDNÍ ŠIML. Takže podat odvolání a opět čekat, než se soudu uráčí. V dalším kole se již zadařilo lépe (jen jim vypadlo moje rodné číslo, za což jsem dodatečně zaplatil 1000Kč pokutu). A jeden drobný detail - díky dlouhé době zpracování provedl soud změny se zpětnou platností a to každou z těch změn k jinému datu, takže se jednou budou historici marně dohadovat, ke kterému datu se vlastně naše firma rozdělila.

    Vlastně - ono to s tím dělením firmy bylo ještě o kapičku složitější. Asi vás napadne, že logické by bylo, aby původní firma zůstala v Šumperku a my si v Brně založili novou. Změnu si ovšem vynutily dvě okolnosti - Veřejná obchodní společnost a Vesmírní lidé.
    Veřejná obchodní společnost 
- to je to v.o.s. v názvu. Pokud náhodou nevíte, wocogou - nic si z toho nedělejte, na úřadech to většinou nevědí také a pak nám špatně počítají daně (nebo naopak dávají penále za to, že my to spočítali správně) - a těch problémů máme na úřadech tolik, až si někdy myslím, že v.o.s. je přežitek a už se vůbec nepoužívá. Chyba - třeba takový kaufland je taky VOSka a řada jiných. Jen je to méně běžný typ podnikání. a je u něj další problém - autorům se ten zákon moc nepovedl a tak tam některé klauzule v zákoně moc nefungují. Např. VOSku nelze téměř zrušit či z ní vystoupit.

    Tohle potkalo kamaráda. Taky měl VOSku - společně s kolegáčkem. No a kolegáček si umřel !! A kdyby jen tak - ale on si umřel a ani to PŘEDEM neprojednal ve správní radě. A ve VOSce MUSÍ být minimálně dva společníci a každou změnu musej projednat na té valné hromadě či na čem (proč se mají válet na hromadě nevím, ale tak to říká zákon). No a když si kolegáček jen tak mýrnyx týrnyx umřel, tak ten kamarád byl nahranej. Mohl pokračovat dál v podnikání ? no nemohl ! vždyť říkám, že ve VOSce musej bejt alespoň DVA SPOLEČNÍCI (a on zůstal sám). Mohl přijmout dalšího společníka? NO NEMOHL - na přijetí dalšího mu přece chyběl ten druhej hlas ! Tak mohl alespoň ukončit podnikání ? no nemohl - zase mu chyběl ten druhej do hlasování.
    Naštěstí - kolegáček neměl dědice. A tak po něm ten podíl zdědil stát. A stát se hned začal domáhat poloviny veškerýho majetku !!! Tak ! No jo, ale von žádnej majetek nebyl... Tak státní úředníci protáhli zhnuseně ksicht - a když už se stát stal společníkem, tak za trest kamarádovi tu VOSku zrušili ! Tak - za trest - když tam nemáš žádnej majetek.
    A kamarád si velice oddechl - protože sám to ani nemoh zrušit a nebejt státu, tak nevěděl co s tím...

Tak takový radosti jsou s VOSkou...

    Druhá okolnost - Vesmírní lidé. Taky neznáte? Buďte rádi - to jsou takoví ti blázni co věřej, že kolem Země krouží desítky tisíc kosmických lodí, vede je božský Astar Šedar a až nadejde čas, tak tady na zemi přistanou, naberou do lodí svoje věrné a odnesou je někam do lepších světů. Hele, klidně si to najděte na internetu, ale BACHA !! Bojím se, že je to velice nakažlivý...
    No a u nás ve firmě ta nákaza proběhla. Nakazil se kolega spoluředitel Petr (to jsem vám neříkal, že jsme byli ve firmě tři ředitelé? já a Petr jsme byli ředitelé "normální" a Laďovi jsme jako nejstaršímu říkali "pane generální" - ono to tak na různých jednáních líp vypadalo). A co další zaměstnanci? No  původně tam vlastně žádní nebyli - jen my tři ředitelé :-) A docela jsme si vystačili. No a když se nám tak Petr pěkně nakazil, tak přestal pracovat, jen čekal na toho Astara Šedara až přiletí se svou flotilou, ale i když nepracoval - půlku vydělanejch peněz si bral, to von zase chtěl aby to bylo spravedlivý. Což "generálního" začalo pomalu srát. Von je teda Laďa dobrák, to jo, a je pracovitej - ale furt jen makat na někoho, co jen čeká na nějaký ty Ufouny - tak to jaksi chápete, že to jednoho přestane časem bavit. Jenže - co s tím? Vyhodit Petra z firmy? to nešlo, to by chtělo Petrův souhlas při hlasování - a ten by Petr nikdy nedal, nepracovat a brát prachy se mu docela líbilo. A tak jsme se s Laďou domluvili ! Laďa vystoupil z firmy (což mohl - stále zůstávali dle regulí 2 "ředitelé") a založil si novou firmu, tentokrát SRO, přibral tam syna - a spokojenost.
    No a já? přestěhoval jsem sídlo firmy ze Šumperku do Brna. Což jsem samozřejmě chtěl už původně, ale teď v tom byl ještě jeden vtip. Tušíte?
Petr došel za Laďou a povídá:
Hele, tak Bořek si stěhuje firmu do Brna?
Jo jo...
A to se teď bude všechno dělat v Brně?
Jo jo...
No - a co já ????
No normálka - ty tam budeš dělat taky...
A to jako jak ????
Ježíši - prostě ráno vstaneš trochu dřív, sedneš na vlak, dojedeš do Brna, tam si to odmakáš a zase pojedeš vlakem domů...

No - divíte se, že Petr raději oželel dobrý bidlo s příjmem bez práce, taky z firmy odešel - a začal zase normálně makat?
A já si jako druhýho společníka vzal do firmy Marcelku (se kterou jsme to to táhli jak v práci, tak v životě už zepár let), nechal jsem jí 50% podíl na firmě - a vše bylo OK.

Jen Marcelčin tatínek z toho měl těžkou hlavu. Doletěl za mnou - a že prej - co je na tom pravdy?
Říkám - jako na čem?
No nedal jsi jí půlku firmy, že ne?
No - napsal jsem na ni 50%...
Ale co ona ti za to dá? kolik ti zaplatí?
No nic - co by mi měla dávat? vždyť to přece stejně děláme společně už roky.
Ale přece jí to nemůžeš dát jen tak !!!
Ale můžu...
A kdo teď vlastně firmu bude řídit?
No - oba máme 50%...
No ale někdo přece musí mít jako víc....
Oba 50....
Ale tak kdo bude větší šéf?
No tak asi já...
Uf, to jsem si oddechl. A na základě čeho teda budeš větší šéf?
No - hlavně proto, že vážím těch 130kg - takže asi tak jako dvě Marcelky...

Mám pocit, že to děda jaksi nikdy nedokázal skousnout. A jinak - moje pozice se stále upevňuje - dnes už vážím asi 145kg...

    Dalších několik let jsme provozovali firmu v Žabovřeskách na Chládkové, až nám konečně naše prodejna pomalu přestala stačit a my se začali ohlížet po něčem větším a blíže k centru města. Oslovili jsme 4 realitky, které nám nabídly celkem 2 varianty (zcela nevyhovující), dalších 160 prodejen jsem si našel (a poctivě prošel a prohlédl a nafotil) sám ...

prázdná prodejna blízko našeho bydliště levné a přitom velké prostory 190m2 na okraji města plánek jedné z prodejen velmi pěkné prostory, dokonce hned v sousední ulici - ale bylo by tam málo zákazníků
Prostory k pronájmu Velmi pěkné prostory v centru, jenže tam právě jedna počítačová prodejna "ukončila činost" zde taky jedna počítačová firma zkrachovala - a momentálně tam už sídlí jiná V jednom objektu zůstaly i původní prodejní regály
A tato prodejna byla k dispozici s kompletním vybavením - jenže my máme svoje Prodej ukončen Pěkné prostory, uprostřed sídliště - jenže tu právě zkrachovaly jiné počítače, takže do tohohle nejdu Bývalá Židenická pošta. Velké, levné - ale jak sem dostat zákazníky? A ještě po dalších dvou letech stále prázdné.
Velmi levné prostory 100m2 za 4.000/měs v suterénu Obrovské prostory, kde se dříve prodávaly koberce Tady bývala zelenina - ale lidé už o vitamíny nestojí Prázdná prodejna na rušné křižovatce

...a konečně v říjnu 2006 Marcelka objevila tento inzerát na prázdnou prodejnu v centru města za solidní cenu. 

Ještě ten den jsme si to byli prohlédnout, místo se nám líbilo a tak jsme se rozhodli prakticky okamžitě. Smlouva byla sepsána ještě ten týden a vzápětí začaly úpravy nové prodejny a stěhování.

Hromada nabalených krabic připravených na stěhování 
Všechny věci se musely nabalit do obrovské spousty krabic...

Trabant s přívěsným vozíkem - dokázali jsme to s ním "otočit" několikrát za den
...něco (vlastně většinu věcí) jsme poodváželi s dědou Trabantem na přívěsném vozíku z půjčovny..

Konečně přijeli stěhováci a nakládáme
...a to ostatní nakonec zůstalo na stěhováky.

    A díky tomuto našemu obrovskému úsilí jsme přesídlili od Nového roku 2007 podstatně blíže ke středu města, navíc do větší prodejny na Křenové 35 (a ani se nám moc nezvedl nájem, hejč !!!). Pro nás to znamenalo, že zde o nás vědělo mnohem více lidí než dřív (zatímco na Chládkové přešlo kolem naší výlohy tak asi 5 chodců za den, na Křenové kolem nás projelo asi 500 elektrik a nepočítaně aut a chodců). A pro vás to znamenalo, že jste nás měli hned poblíž centra - asi 300m od nádraží - a nemuseli se za námi kodrcat na konec světa.

Prodejna na Křenové

Prodejna HD elektro na Křenové

    Velmi se nám tu líbilo a já byl pevně přesvědčen, že zde už vydržím do důchodu. Celou prodejnu jsme si zařídili podle našich představ, k původním skříním ještě dokoupili skleněné vitríny, opět jsme naše řady rozšířili o technika - Lukáše, který měří dva metry a v každých dveřích musí sklonit hlavu, aby prošel. A první dva roky to vypadalo, že se nám tu bude dařit. Bohužel, na podzim roku 2008 začala krize - a bylo zle. Lidé najednou neměli peníze (nebo je spíše nechtěli utrácet) a přestali chodit. A zatímco vláda a tisk prndali cosi o ekonomickém poklesu o 2-3%, nám klesly tržby od září asi o 60%. A když nejsou tržby, není z čeho platit faktury a energie a telefony a nájem...
    Snažili jsme se zatnout zuby, snížit náklady, půjčit si peníze na vykrytí těch největších problémů a vydržet. Nějakou dobu se nám to dařilo, bohužel to nešlo věčně. Takže v roce 2010 již byla situace neudržitelná a my byli nuceni opět změnit sídlo.
    S vyhledáváním vhodných objektů jsem měl zkušenosti již od minule. Opět jsem procházel desítky a desítky volných prodejen (a že jich od minule přibylo !), ale bylo to teď mnohem obtížnější. Teď už nešlo o to najít "nějaké" prostory - pokud nám štěstí nepřálo na Křenové, která je rušnou hlavní ulicí, pak bylo nutno najít ještě lepší místo - a za rozumnou cenu. A najít takovou prodejnu - to byl docela oříšek. Např. mě docela deprimovalo zjištění, že v samotném centru města, na Náměstí svobody, zkrachovala nedávno jiná počítačová firma. Proboha, jaká už může být v Brně lepší adresa pro prodejnu? Nebo je krize opravdu tak zlá, že mimo několika velkých společností se nikdo jiný na trhu neudrží?
    Hledal jsem opravdu dlouho - a neúspěšně. Vše bylo buďto moc stranou od centra, nebo na zastrčeném místě, příliš drahé (např.140tis./měs si opravdu nemůžeme dovolit) apod. Přitom datum, do kdy jsme se museli stěhovat se kvapem blížilo. Nakonec jsem musel stanovit jasný termín, kdy budeme muset odpískat stěhování a začít realizovat přesun firmy do nějakého skladu. Padl i tento termín - a já musel připustit, že přecházíme na nouzovou variantu se skladem. Naštěstí asi 1/2hodiny potom narazila Marcelka na netu na čerstvý inzerát, který vypadal více než nadějně. Já na nic nečekal a vyrazil tam na obhlídku. Marcelka zatím zkontaktovala realitního agenta, který se tam se mnou sešel - a já se nestačil divit. Jednalo se o Večerku, nacházející se kousek od našeho bytu, do které jsme navíc prakticky každý večer po práci chodili pro jídlo.

Prodejna na Veveří

    Život šel dál - a s námi se zrovna moc nemazlil. A tak jsme přežili i situaci, kdy si náš nový pan domácí našel nájemce, který byl ochoten nás přeplatit (a mimochodem tam po čase taky skončil) - a tak jsme dostali padáka tak rychle, že se ani neřešila nějaká výpovědní lhůta dle smlouvy. Našli jsem si narychlo nové místo v nákupním středisku - jen nám realitní agent zatajil, že se to tam bude už za pár měsíců bourat a rekonstruovat. Takže jsme se v dubnu stěhovali - a v září se už celé nákupní středisko vyklízelo. Asi jediný světlý bod celého pobytu na Perle byla naše fenka Ajda, která se k nám v této době přidala a začala nám hlídat prodejnu, vítat zákazníky atd.

Prodejna v nákupním středisku PERLA

    Po skončení v Perle jsme na další slušnou prodejnu jaksi neměli štěstí - nakonec jsme vzali zavděk nastěhováním do Villy Marie - což je historická, krásná vila - bohužel pro nás  tam nebyla možnost zřídit prodejnu a původní plán - že tam alespoň zařídíme servis - se paní domácí (navzdory předchozí domluvě ) taky přestal líbit. DĚLEJTE SI CO CHCETE - ALE CIZÍ LIDI MI DO BARÁKU CHODIT NEBUDOU !! což jak uznáte je pro podnikání podmínka poněkud omezující.

Villa Marie

    S naší paní domácí se moc diskutovat nedalo (starší dáma, o dost starší než já, která každý večer podávala příbuzným v Praze podrobný telefonický raport, co strašného jsme zase vyváděli - třeba že nedodržujeme pracovní dobu, jaká by měla být ve všech kancelářích a zůstáváme tam až do večera, nebo že je večer oknem vidět, že si tam svítíme apod.), bez zákazníků jaksi ani obchod, ani servis existovat nemůže a tak jsme si nakonec asi o zastávku blíž ke středu města našli volnou prodejnu.

Prodejna na Palackého

    Tady jsme vydrželi až do doby, kdy jsem odešel do důchodu. Ne, nezabalil jsem to - jen už nemáme obchod a já se soustředil zcela na servis, který mohu dělat doma. Technik Lukáš také skončil - vlastně už o pár měsíců dřív (pořídil si malého Lukáška, našel si jinou práci a jaksi zmizel ve světě). A protože nás z Marcelkou oba servis neuživí, tak ona si taky našla jinou práci a já tak sám doma opravuji vaše počítače a notebooky (samozřejmě za odborné asistence naší fenky Ajdy).
    Takže - prodejna už sice není, výlohy nemám - ale pár šroubováčků a pinzet a kleštiček mi zvostalo, něco málo jsem se za ta desetiletí naučil a tak mohu stále ještě razit heslo

vaše problémy na naši hlavu.

Bořivoj Volný

Spolumajitel, ředitel - no zkrátka BigBoss