LED osvětlení - zázrak nebo podfuk ?

UPOZORNĚNÍ
Tento článek vznikl již někdy v roce 2014 - a od této doby se průběžně upravuje a doplňuje.
Problematika LED osvětlení za tu dobu prošla opravdu bouřlivým vývojem.

    Já vím, že už jste celí nažhavení dozvědět se nějaké převratné informace o těch zářivých LED světýlkách. Ale aby bylo možno jejich vlastnosti posoudit, musíme je porovnat s něčím známým. 
Proto se napřed podíváme do

Historie

 

    Mohl bych sice začínat loučí, olejovým kahanem ( jo jo jo - to je ta Aladinova kouzelná lampa) nebo voskovou či později stearinovou či parafinovou svíčkou, ale to je přece jen historie dosti dávná. A dnešní generace zná svíčku už jen ze hřbitova (pokud tam vůbec chodí) a mnohem modernější petrolejku možná v životě neviděli. Takže začneme něčím běžnějším a používanějším - a to jsou

Žárovky

    Všichni pamatujeme klasické žárovky – a většinou je ještě používáme. Žárovka má jednu výhodu – nízkou cenu. Je to díky jednoduché konstrukci – žádná elektronika, jen jeden stočený odporový drátek, který se procházejícím proudem rozžhaví a svítí. 
    No – a pak má také pár nevýhod:
- žárovka je křehká, ťuknete s ní – a je po ní (ani ji nemusíte rozbít – drátek je křehký a snadno se přetrhne).
- Žárovka „nevydrží věčně“ – obvykle vydrží svítit asi tak 1000hod
    (tohle číslo si prosím zapamatujte - a pokud se chcete poučit - PROČ JE ŽIVOTNOST ŽÁROVKY ZROVNA 1000hod A PROČ NE VÍC)

- Žárovka má malou účinnost – v praxi to znamená, že jen asi 10% spotřebovaného proudu přemění na světlo, kdežto těch 90% na teplo. 
A díky tomu
- Žárovka je velmi horká – snadno se o ni můžete spálit apod.
(dokonce - pokud se vám třeba převrhne lampička do peřin - umí i zapálit !)
Ovšem – je tu jedno velké plus:

 

Pokud budeme chtít žárovkou zahřívat třeba hada v teráriu, pak žárovku prostě ničím jiným nenahradíme.

Čili zdůrazňuji:
pro některé obory může být i ta zdánlivě zastaralá a překonaná žárovka zcela nenahraditelná !

Zářivky

    Také je už běžně používáme přes půl století. Opět jsou křehké a snadno se rozbijí. Jejich doba svícení je ale větší – několik tisíc hodin, takže oproti žárovkám vydrží několikrát déle. Ale mají v tomto ohledu i jednu nepříjemnou vlastnost – zatímco žárovka prskne, drátek se přepálí a je tma (a my víme, že máme koupit novou) – u zářivky to probíhá velmi pomalu. Zářivka svítí méně a méně a my si mnohdy ani nevšimneme, že už je potřeba ji vyměnit. V mnoha domácnostech si ani neuvědomují, že ta zářivka v kuchyni tam svítí už 10 let a na její matný slabý svit si postupně tak nějak zvykli (to pak bude radostné překvapení, až ji jednou vymění za novou !). Co s tím dělat? No, já si na novou zářivku vždy nalepím etiketu s datem, kdy jsem ji namontoval. A když pak mám dojem, že svítí nějak méně a podle lístečku už je dva tři roky v nepřetržitém provozu, tak ji raději vyměním (případně - zářivka sice žádnou velkou údržbu nepotřebuje, ale není marné ji jednou za čas utřít od prachu - a při tom ten lísteček zkontrolovat). Ta nová – čerstvá – se mi odvděčí podstatně silnějším světlem.
Účinnost je u zářivek podstatně lepší – přemění na světlo tak asi 50-60% elektrického proudu. A protože jsou poměrně rozměrné – dlouhé – tak to „odpadní“ teplo plynule vyzáří celým svým povrchem – a díky tomu jsou sice teplé, ale nikdy ne horké - takže se o ně nespálíme.

Cena – zářivka je nejen dražší (sama o sobě), ale navíc potřebuje i nějakou tu „doprovodnou elektroniku“ – tlumivku, startér apod. - tedy zářivkové svítidlo. Prostě už nestačí obyčejná objímka. Ale v podstatě je její pořízení stále ještě levné.

Kompaktní zářivky – úsporky

    Staly se populární hlavně tím, jak nám je Evropská Unie stále vnucovala – což je podle mého chyba. Kdyby se nezakazovaly normální žárovky, ony by se ty úsporky nakonec stejně prosadily, jen by to asi trvalo o něco déle. Protože – když si to spočítáte – tak zjistíte, že při dnešních cenách elektřiny jsou až zatraceně cenově zajímavé !!!

Počítejte se mnou:
   
Lustr v obýváku – tři stovky (100W) žárovky. Dřív samozřejmost, dnes obrovský luxus. Protože pokud večer svítíte takové 4 hodiny, tak vám to „sežere“ asi tak 7 Kč. Což není moc, že? Jenže za měsíc to už dělá dvě stovky a za rok dva a půl tisíce – a to je docela dost.
    Pokud ty stovky žárovky nahradíte třema 20W úsporkama, jsme najednou někde úplně jinde. Při stejném počítání zjistíme, že nás to za ten rok bude stát asi tak 500Kč – takže jsme dva tisíce ušetřili. A protože úsporka vydrží docela dlouho – 6000hod – tak nám tam ta úsporka vydrží asi tak 4 roky. Pokud říkáte, že je to jen teorie – není, opravdu to platí, mám to odzkoušeno, svítím úsporkama už řadu roků. Vlastně mnohem déle, než co kolem nich EU udělala takový humbuk.

    Jinak je ta úsporka v principu stejná jako normální zářivka – jen je to uděláno systémem „všechno v jednom“ – v její patici je celá ta elektronika už schovaná, takže se dá úsporka našroubovat do normální objímky – čili oproti běžné žárovce žádné komplikace navíc.

    Spousta lidí vyčítá zářivkám či úsporkám jejich barvu světla – ano, je pravda, že když se špatně vyberou, tak může být jejich světlo pro někoho nepříjemné. Ale pokud při jejich nákupu přemýšlím o tom, kdy použít který odstín (studená bílá, teplá bílá, denní apod.), případně pokud je ve světlech správně nakombinuji, tak s nimi celkem žádný problém není. A když si trochu projdete nabídky zářivek, zjistíte, že těch barevných odstínů je vlastně docela dost a že je fakt z čeho vybírat. Jen nesmíte přijít do obchodu a říct: "Chci zářivku" - to se pak nesmíte divit, že si přinesete domů nejspíš úplně jiný typ, než jaký jste potřebovali ! Takže ani tu nejlevnější, ani tu první zprava - ale před nákupem si to trochu nastudovat a předem si vybrat, jakou vlastně budu chtít.

    Mám kamaráda - provozují zubní laboratoř. Což je záležitost dosti náročná na správné osvětlení - kvůli přesnému barevnému podání. Protože když se vyrábějí a opravují všechny ty protézy a můstky a korunky nebo co to tam všechno dělají, tak se při tom musej trefit do toho správného odstínu. Prostě - když už máte zubů plnou hubu, tak aby každý z nich nevypadal jinak.
    A tenhle kamarád mi před časem vykládal, jaká je to alchymie sladit všechno to osvětlení, co tam mají. Na něco jsou samozřejmě žárovky (bez těch to pro dosažení správného odstínu nejde), pod stropem ovšem všude zářivky a on musí ty jednotlivé trubice nakombinovat tak, aby z toho na závěr vzešlo kvalitní, jasné a přitom barevně správné osvětlení. Pohraje si s tím - ale dokáže to udělat přesně, aby byly laborantky spokojené.

No a konečně tu máme to, kvůli čemu článek čtete:

LED osvětlení

Nejmodernější – nejbáječnější – nejúžasnější.
Pokud začnete hledat na internetu, dozvíte se, že:

- LED žárovky nemají prakticky vůbec žádnou spotřebu
- Plně nahradí mnohem silnější žárovky nebo zářivky
- Jejich účinnost je asi tak 10x vyšší než u žárovek a několikrát lepší než u zářivek
- Životnost je zcela neomezená
- Barva světla je naprosto přirozená, tedy stejná jako světlo denní (a možná ještě lepší)
- A hlavně – na rozdíl třeba od zářivek - neprodukují žádné škodlivé UV nebo infra-záření

Tak tohle všechno bych teď rád trochu rozebral a uvedl na pravou míru. A začnu pěkně – jako vždycky - od konce.

Zářivky jsou škodlivé, protože produkují nebezpečné UV (ultrafialové) záření !!! 
Pobyt pod zářivkami je nebezpečný, mužům padají vlasy, ženy mohou potratit a vůbec to podporuje bujení rakovinných nádorů.
A stručně řečeno - většina moderních nemocí je způsobena právě těmi zářivkami.

    Promiňte – jedna blbost větší než druhá. Ano – zářivky opravdu produkují UV záření, ovšem při pobytu pod zářivkami dostáváme „UV ozáření“ asi v množství 4% toho, co na nás dopadá pod zcela zataženou oblohou. A když nemáme hrůzu ze zatažené oblohy - proč se děsit zářivek, které jsou na tom asi 25x lépe?
     A srovnání se slunečným dnem? Tak tady fakt veškeré srovnání pokulhává – to je pak poměr asi tak 10.000 : 1 (tedy v neprospěch sluníčka).
Kecáte – vždyť v solárku se přece zářivky používají právě na to opalování !!!
   
Jo, tak to máte pravdu, akorát že se jedná o úplně extra vyvinuté zářivky – ty jsou upraveny právě jen a jen na to opalování. A stejnýma zářivkama doma určitě nesvítíte – jednak byste při nich nic neviděli (UV světlo našim očím opravdu moc nesedí), jednak jsou o dost dražší než ty klasické. Mimochodem - těch speciálních zářivek existuje mnohem víc druhů, třeba germicidní (těmi se v nemocnicích desinfikuje např. operační sál, jejich záření totiž zabíjí mikroby a bakterie) nebo PLANTA (ty zase podporují růst rostlin) - případně různé barevné a efektové, ty se používají k dekoračním a reklamním účelům - třeba v řeznictví se používají s takovým růžovým nádechem, aby maso pod nimi vypadalo - no prostě k nakousnutí (a to překvapení, až pak vyjdete s tím lehce nazelenalým masem na denní světlo !) - ale já bych zůstal u těch "obyčejných".
Dobrá, dejme tomu - ale co to nebezpečné infra-záření ? Někde uvádějí přímo INFRA RADIACE ! Už jen ten název dokáže pěkně vyděsit !!!
   
Jo - to máte zase pravdu, tak jak je to psáno v některých reklamách to opravdu nahání husí kůži. Ovšem jen do okamžiku, než si uvědomíme, že ta radiace je jen jiný výraz pro záření a to infra-záření je vlastně docela obyčejné teplo (jen tedy vědecky pojmenované). A že z tepla asi nikdo hrůzu nemá. A že - když přijde na věc -tak právě ty klasické žárovky produkují tepla zdaleka nejvíc - a nevyčítáme jim to. A že teplo produkují naprosto všechny zdroje světla - bez výjímky.
Takže LEDky sice žádné nebezpečné záření neprodukují - ale ony ho neprodukují ani ty ostatní zdroje světla, takže si nemají co vyčítat. A pokud někdo říká něco jiného, tak prostě lže - a snaží se zákazníky podvádět.

Zdá se vám divné, že by někdo takovým způsobem manipuloval s veřejným míněním
(protože o nic jiného se přece nejedná)
NEVĚŘÍTE MI ?     MYSLÍTE SI, ŽE SI VYMÝŠLÍM ?   že na těch zaručených zprávách musí být zrnko pravdy?
tak to tady mám pro vás jednu perličku:


V roce 1983 byla odhalena veřejnosti problematika DHMO.
Tato látka (s kompletním chemickým názvem DIHYDROGEN MONOOXID)
má celou řadu nebezpečných vlastností:
- při jejím vdechnutí vám akutně hrozí udušení
- ve své kapalné i plynné podobě může způsobit drastické popáleniny
- má korozivní schopnosti, narušující integritu kovů
- je hlavní složkou kyselých dešťů
- přispívá ke skleníkovému efektu
- je příčinou mnoha dopravních nehod
- naleznete ji v moči drtivé většiny nemocných lidí
- byla nalezena ve většině vyoperovaných rakovinných nádorů
- a co je nejhorší
- vlády většiny zemí ji ve velkém pumpují do potrubí - proč asi ??

Tak co - taky se podepíšete pod petici, zakazující tuto chemikálii ?

Naštěstí v řadě zemí již politici začali proti této hrůze bojovat:
rok 1990 - v Pittsburghu byl vytvořen první spolek žádající zákaz DHMO
dále se zapojili politici, radnice i vlády a parlamenty
rok 1998 - Austrálie
rok 2001 - Nový Zéland
                  Kalifornie
rok 2002 - Atlanta
rok 2006 - Kentucky
rok 2009 - Kanada
rok 2011 - Finsko
        a další

A v čem je celý vtip? no - řešení najdete tady.
Jen se smiřte s tím, že se řešení objeví ve "vyskakovacím okně" - pokud se bude váš prohlížeč ptát, jestli okno povolit - povolte mu ho.

Doufám, že jsme vyřešili konspirační teorie a můžeme pokračovat - teď už skutečné technické vlastnosti

Barva světla

Tak tady je to obdobné, jako u zářivek - zase máme řadu typů s různými odstíny bílého světla - a žádný z nich není univerzální nebo snad "absolutně správný". Žárovka produkuje „teplé bílé světlo“. I u LED světla můžeme zvolit tento odstín „teplé bílé světlo“ – ale také můžeme zvolit „studené bílé“ – které je např. vhodnější v prodejnách, kancelářích apod. A jako nejnovější trend můžeme uvést barvu "normal" nebo chcete-li "nature".
Prostě – opět si musíme vybírat.

Název Barevná teplota Teplota může být označena i hodnotou
teplá bílá (Warm White) 3.000°K 2.200°K - 2.700°K
"přirozená" bílá (Neutral - Normal - Nature White) 4.500°K 4.000°K
studená bílá (Cool White) 6.000°K 6.500°K

Pokud narazíte na další názvy - POZOR !
Např. Pure White (čistá bílá) znamená u jednoho výrobce 4000°K (tedy střední bílá, spíš trochu teplejší),
kdežto u jiného 6.500°K - tedy maopak velmi studené světlo.
 

    Pardon - ještě bych měl dodat:
ta zastaralá žárovka měla fakt nejlepší "barevné podání" - tedy ukazovala nám barvy tak, jak jsme na ně zvyklí z denního světla. A za to jí vzdávám hold ! Ostatně - na mnoha místech, kde na barevném podání opravdu záleží se bez klasické žárovky nikdy nikdy nikdy neobejdou (opravdu kvalitní zpracování látek - tedy textilu, míchání barev a podobné profese). 
   Nicméně - ideální by mělo být denní světlo, že áno, vážení? Jenže - smím prosit - kterépakto máme na mysli ?
- dáváte přednost dennímu světlu za krásného slunného prázdninového dne u jihočeského rybníka ? (6.000°K)
- nebo světlu, které sluníčko vytvořilo stejný den, ale pro změnu o nějakých pár rovnoběžek jižněji v egyptské Hurghadě ? (7.000°K)
protože - jedná se sice o stejné slunce, stejný den, stejně jasnou oblohu - ale přesto budou mít jižní čechy zcela jinou "teplotu barev" než ta Hurghada - prostě zatímco na jednom místě budou barvy trochu víc do červena, na tom druhém budou pro změnu více do modra.
- a když zajde slunce (stále ještě letní slunce) za mrakem ? (4.000°K) koukali byste, o kolik se ty barvy (všechny barvy, barvy čehokoliv co je kolem vás) změní.
- A to jsem ještě nezmínil smutné a uplakané dušičkové odpoledne, pomalým krokem kráčíme na hřbitov, kolem nás šedivo a nevýrazno - ale proboha, vždyť je to pořád to vychvalované denní světlo, se kterým srovnáváme naše zářivky a žárovky - jen ten dušičkový den se jaksi vymyká normálu (tentokrát s bídou 2.000°K).
- A ejhle - hned příští týden vyrazíme na lyžovačku do Alp - možná zvolíme německý Garmisch-Partenkirchen nebo Val-d'Isére ve Francii - ale určitě budeme vysoko v horách, jasné sluníčko na zářícím zimním sněhu - takže to odhaduji na takových 9.000°K.

Hele - aby bylo jasno - tyhlety teploty samozřejmě jen odhaduji (a nejsem daleko od pravdy).
Podstatné je pochopit, že to DENNÍ SVĚTLO rozhodně není žádná norma.

   Zkrátka - je mi líto, ale holt se s tím musíme smířit: denní světlo je totiž během roku 365x jiné - a to jsme ještě nezmínili ranní červánky a dopolední pohodu ve stínu pod stromem a odpolední bouřku a... a... a... Jó, holt to denní světlo má dokonce tisíce podob a my se musíme smířit s tím, že to "normální" osvětlení nám prostě nejlépe dává zase jen ta obyčejná žárovka, co ji před více než sto lety vynalezl pan Thomas Alva Edison - a já si nalévám panáka a připíjím na jeho památku.
Vy můžete udělat totéž a budeme pokračovat.

Další vlastností je
Životnost – je opravdu vysoká. 

10.000 – 20.000 – 50.000 hodin. Přeloženo do češtiny – téměř věčné, LED svítidlo bude fungovat řadu roků. Jen pozor na nesolidní firmy. Řada (levných) výrobců nabízí světýlka s vysokým světelným výkonem – což je ovšem dosaženo jejich „přežhavením“. Pokud totiž do LED diody pustíme víc, než kolik ona snese, sice se krásně rozzáří, ale její životnost až neuvěřitelně klesne. A tak u levných výrobků narážíme na to, že jejich jas pronikavě klesne již za několik týdnů. Samozřejmě – tyto levné, neznačkové výrobky jsou i zadarmo drahé. Ale to říkám zákazníkům furt dokola:
Nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci.


Ukázka mizerné LED lampičky.
Už po několika týdnech používání svítí naplno jen poslední dioda, ostatní jen slabě žhnou a pár jich definitivně vypovědělo poslušnost. 
Ano, přiznávám, je to naše zboží - ale zároveň dodávám: s dodavatelem jsme se velmi rychle rozešli.

    Když LED "přežhavím" - pustím do ní třeba 120% výkonu - bude sice krásně svítit, ale už za měsíc nám "umře". Poznáte to podle toho, že ty jednotlivé ledky, ze kterých je poskládaná najednou jakoby "vypadávají" - jen tak slabě žhnou - napřed pár, pak víc a po pár týdnech vám na svítidle s 28xLED svítí pořádně jen posledních pár statečných - prostě jasný šmejd.    
    Naopak - u značkových výrobků narazíme často na nižší svítivost, než bývá obvyklá. Proč? Protože pokud pustím do LEDky jen 80% proudu, na který je stavěná - bude sice svítit o trošku méně, ale zase vydrží svítit několikrát déle (je "téměř" věčná) - a dělá tak svému výrobci výbornou reklamu.. 


Neuvěřitelně vysoká účinnost LED žárovek – tak tady prrr !!!

Uděláme si malé srovnání:

Zdroj světla

žárovky - zářivky

svítivost účinnost
100W žárovka 1370 lumen tj. 13,7 lumen/W
tohle berme jako základ
18W zářivka 
(60cm trubice)
1350 lumen 
(čili zhruba stejně) 
 
ovšem účinnost je zde
75 lumen/W
(takže 5x lepší)
36W zářivka 
(120cm trubice)
3350 lumen  tj. 93 lumen/W
35W zářivka 
(145cm trubice 
Philips Master TL5 - "tenká")
3650 lumen tj. 104 lumen/W
58W zářivka 
(150cm trubice)
5200 lumen  tj. 90 lumen/W

Vidíme, že ty zářivky jsou oproti žárovkám fakt mnohem lepší – z jednoho Wattu dovedou vyrobit mnohem více světla - jejich delší varianty - 120cm a 150cm - dovedou využít elektřinu asi tak 6x lépe, než žárovka.

A teď konečně - jak si v tomto srovnání vede ta LED žárovka:

Typ, spotřeba

LED žárovka

svítivost účinnost
2,3W LED žárovka E27
všesměrová
(3528)
200 lumen 87 lumen/W
Dobrý výsledek – ale rozhodně ne „několikrát lepší“ oproti zářivkám !!!
1W LED 
žárovka G4
reflektor
(3528)
80 lumen 80 lumen/W
3W LED 
žárovka GU5.3
reflektor
(3528)
215 lumen 72 lumen/W
2,6W LED žárovka E27
reflektor
(5050)
280 lumen 108 lumen/W
Výborný výsledek !!

Ovšem stále je to jen asi o 4% víc než u kvalitní zářivky, tedy žádný propastný rozdíl.
5W LED 
žárovka E14
všesměrová (5050)
450 lumen 90 lumen/W
5W LED žárovka E27
všesměrová
Esperanza
(2835)
470 lumen 94 lumen/W
7W LED žárovka E14
všesměrová
Whitenergy
(2835)
556 lumen 79 lumen/W
10W LED žárovka E27
všesměrová
Whitenergy (5630)
810 lumen 81 lumen/W
12W LED
žárovka E27
všesměrová
Esperanza
(3020)
  1150 lumen 96 lumen/W
12,5W LED
žárovka E27
všesměrová
Philips
(3020)
  1521 lumen 121 lumen/W
tak tady asi začíná osvětlení budoucnosti

    Pozor ! Tohle samozřejmě není souboj mezi zářivkami a LED žárovkami !
Tohle je prostě srovnání několika běžně prodávaných modelů - žádné špičkové výrobky nebo vývojové modely !
A samozřejmě to nejsou všechny modely na trhu - vybral jsem jen pár typických zástupců, co mi prošly rukama.

    Celkově je na tomto přehledu vidět, že se LED žárovky pohybují zhruba ve stejných úrovních účinnosti jako zářivky - žádný extrémní rozdíl se nekoná. A bude ještě asi dosti dlouho trvat, než se jejich účinnost zvedne natolik, aby byla výrazně lepší. Navíc - tak jako tak nikdy nemohou překonat parametry zářivek o víc než 50% - protože to už by byla účinnost 100% a víc to prostě nejde - perpetum mobile se holt vyrobit nedá.

I když - POZOR - jeden velmi podstatný rozdíl zde přece jen najdeme. A to ne sice mezi LED žárovkou a klasickou trubicovou zářivkou, ale při srovnání s tou dnes asi nejrozšířenější ÚSPORKOU. Takže ještě jedna malinká tabulka:

Zdroj světla

ůsporky

svítivost účinnost
11W zářivka
(úsporka)
Osram Duluxstar
E14

600 lumen 55 lumen/W
20W zářivka
(úsporka)
Osram Duluxstar
E27

1160 lumen 
58 lumen/W
23W zářivka
(úsporka)
Osram Dulux Twist
E27
1600 lumen 
70 lumen/W

    Schválně jsem do tohoto minipřehledu vybral jen značkové úsporky Osram - žádná superšpička ve výkonu, ale taky rozhodně žádný levný šmejd - prostě kvalitní a solidní výrobky. Ale ve srovnání s trubicemi vidíme, že jejich účinnost dosti pokulhává - sice oproti klasické žárovce mají asi 4x více, ale proti LED žárovkám už silně zaostávají. Takže jejich doba už asi skutečně končí.

    A abych si ještě maličko rejpnul do té Evropské unie, tak poslední srovnání. Znovu tam uvedu tu klasickou "stovku" žárovku (kterou nám EU zakázala jako první) a přidám podstatně slabší "čtyřicítku", proti které EU zas tak velké výhrady neměla:

Zdroj světla

žárovky

svítivost

účinnost

100W žárovka 1370 lumen tj. 13,7 lumen/W
75W žárovka  920 lumen  tj. 12,3 lumen/W
(jen o trochu méně)
60W žárovka  700 lumen  tj. 11,7 lumen/W
(sice méně,
ale ještě ne o tolik)
40W žárovka  370 lumen  tj. 9,25 lumen/W
(teď už o dost méně,
vlastně asi o 1/3)
25W žárovka  170 lumen  tj. 6,8 lumen/W
(mizerný výsledek
poloviční oproti "stovce")

    Z čehož vyplývá - žárovky s nejvyšší účinností EU zakázala, ty méně úsporné naopak povolila - vše pod heslem úspor. Krucíš - nejni tohle náhodou Kocourkov ???

    A vy si prosím pamatujte - čtyři "pětadvacítky" dají je polovinu světla oproti jedné "stovce" (ovšem spotřebu mají stejnou) - tudíž jsou velmi neúsporné.

Takže teď ještě ta poslední pravda/nepravda:

    LED žárovka plně nahradí mnohem silnější klasickou zářivku nebo žárovku.

    Už jsme si řekli (a snad i dokázali),  že u dlouhé trubicové zářivky to rozhodně neplatí - tam jsou si obě zhruba kvit.

Ovšem opravdu moderní LED žárovky, které se budou postupně objevovat v příštích letech jednoznačně zatlačí i ty dlouhé zářivky do pozadí - první vlaštovky se již na trhu objevují..


Pokud tedy máme již realizované zářivkové osvětlení - pak je jeho výměna za LED žárovky zbytečná.

    Běžná žárovka je oproti novější LED žárovce ve velké nevýhodě
    - jak co se týká (ne)úspornosti tak i délky života.

Proto mohu jen doporučit prakticky okamžitou náhradu všech žárovek v domácnost za LED žárovky - můžete na tom jen a jen ušetřit.

Ušetřit? Kolik? 
Roční provoz "stovky" žárovky při řekněme 3-hodinovém svícení - to máme asi 1000 hodin, průměrná cena kWh 6Kč - a vyjde nám 600 Kč.
Téměř srovnatelná 12W LED žárovka (2021) za tu dobu "sežere" proud jen v ceně 72 Kč - a to je už velký rozdíl.
A i když budete namítat, že je LED žárovka dražší - pořád je tu rozdíl asi 80Kč - její životnost je zase podstatně vyšší - řekněme 15.000hod. Ale dobře - počítejme její životnost "jen" 5 roků. 5x72Kč (energie) + 90 Kč za LEDku = celkové náklady za 5 let svícení = 450Kč.
A u žárovky? zde musíme počítat i s nákupem několika žárovek (které zhruba po roce odejdou) -  ovšem jejich cena byla lidová, řekněme 10č. To máme celkem za 5 let: 5x600 (energie) + 5x10 (žárovky) = 3050 Kč.

Za 5 let života vám LED žárovka ušetří asi tak 2.500 Kč
- a to se už snad vyplatí, nemám pravdu ?

a navíc
Nemáme přece doma jen jednu žárovku - najdeme jich tu asi tak 10-20 - a celková úspora se tak šplhá do několika tisíc ročně.

Myslím že tyto rozdíly jsou tak veliké, že pro provoz běžných žárovek opravdu žádný rozumný důvod neexistuje.

Poslouchejte - když už tak ty LEDky propagujete - můžete nám říct čím svítíte u vás doma ?
Klidně - na tohle vám odpovím rád:
- v pracovně mám osvětlení celé místnosti zářivkovými trubicemi (dvě vany - 10.000 lm / 120W a 7.000 lm / 70W)
- ovšem jednotlivá pracoviště jsou osvětlována LED žárovkami v reflektorovém provedení (2W - 3W - 4W, osvětlení plochy 500lux - 1000lux)
- stejně tak je zářivka i nad kuchyňskou linkou - ale je zároveň doplněna LED páskem - přepínám podle toho, co mi zrovna více vyhovuje
- v lustrech a některých svítidlech ještě dožívají úsporky, ale jsou postupně nahrazovány LED žárovkami
- všude jinde (hlavně pracovní plochy) mi svítí LEDky - buď žárovky, nebo LED pásky
Takže žárovky opravdu nikde nepoužíváte ?
Po pravdě řečeno - ano.
Ahá !!!
Ale jen na dvou místech - v mikrovlnce a v osvětlení v kuchyňském odsavači - žárovky tam mají extra provedení a proto je nelze tak snadno nahradit jiným modelem - ale stejně se už na to chystám.

   Pokud doma používáte úsporky, pak počítejte s tím, že jejich provoz je asi 1,5 až 2x dražší než u LED žárovek.
Úsporky tedy nemusíme hned vyhazovat, ale až skončí jejich životnost, nahradíme je bez váhání LED žárovkou.- obvykle postačí vzít typ s o něco nižší spotřebou. Anebo - pokud použijete "stejně silnou" LEDku, budete mít více světla  :-)

   Ještě donedávna měly LED žárovky jednu velkou nevýhodu - za "přijatelnou cenu" nebylo možné koupit opravdu silnou žárovku - nebylo tedy možné nahradit klasickou (a dříve nejběžnější) žárovku "STOVKU". Naštěstí dnes (2016) vám už můžeme nabídnout LEDky o výkonu 10W a 12W, které mají výkon 800-1150 lumen v ceně do 150Kč, případně ještě výkonnější modely (1250 lumen) v ceně do 200Kč. Vidíme tedy, že se světelné výkony cenově dostupných LED žárovek rychle blíží té klasické "STOVCE" a tak nám již nic nebrání nahrazovat klasické žárovky ve všech svítidlech novou technologií.

A máme rok 2021 - Hornbach - dvojbalení žárovek Philips - cena 185Kč - 12,5W - 1521 lumen.

Takže plněhodnotné náhrady za "stovku" žárovku jsou k dispozici a dokonce za přijatelnou cenu.
A neplatí ani argument o nedostatečném světelném výkonu - oproti "stovce" zde máme dokonce asi 11% navíc.

A když si uvědomím, že velký pětiramenný lustr dnes můžeme osadit LEDkami s celkovým příkonem 60W
a bude to svítit jako kdysi půlkilowatové svítidlo
(což si mohl málokdo dovolit - většinou se do takového lustru dávaly žárovky 40W nebo 60W, naše babička tam měla "pětadvacítky")
tak si myslím že dnes máme náhradu žárovek LEDkami konečně vyřešenou.

A mimochodem - překročili jsme nejen magickou hranici 100 lumen/W,
ale jsme dokonce na hodnotě 121,7 lumen/W.

A máme rok 2022 - a objevilo se nám zase pár zajímavých modelů.


Zleva doprava - 145 lm/W  -  154 lm/W  -  148 lm/W
Sice všechno vyšší cenová třída - ale u všech těchto modelů dokážeme "zrealizovat" starou stovku žárovku za méně než 10W.


A tohle je vůbec bomba - sice menší výkon (jen 840lm) odpovídá původní 60W žárovce - ale stačí jí na to pouhé 4W a to při plánované životnosti 50.000hod. Jen ta cena - cca 250Kč - je trochu moc. Proč - když minulé ukázky na tom byly stejně? No protože tahle žárovka je asi 2x slabší - takže na odpovídající množství světla jako při předchozích ukázkách si už musíme koupit dvě a tudíž zaplatit nějakých 500Kč - a to já asi raději zůstanu u těch Philipsek z minulého roku  :-)

Jo - a spočítali jste si doufám, že tady je dokonce 210 lm/W ??

Když si to srovnáme s tou starou "šedesátkou" - která měla 11,7 lm/W - tak to je fakt kurevskej rozdíl (pardon).

    S výhodou můžeme využít i další vlastnosti LED světla, o kterých jsme zatím nemluvili - a to je

směrovost
NÍZKÁ TEPLOTA
OBROVSKÁ VARIABILITA DOSTUPNÝCH MODELŮ

A s tím samozřejmě souvisí i obrovská

Inspirace pro domácí kutily

Ale na jednu kapitolu by toho bylo už moc a tak     -    pokračování příště....- ...jen se omlouvám, tohle se teprve píše...

To be Continued
LED osvětlení - kapitola druhá - odlišnosti od dosavadních svítidel